Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଅଜବ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଏକ କିଲୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବଦଳରେ ଏକ କିଲୋ ଚାଉଳ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Oct 26, 2019    Views: 273

    ତେଲେଙ୍ଗାନାର ମୁଲୁଗୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଆବର୍ଜନା ଦାଖଲ କଲେ, ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଉଛି ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ । ମୁଲୁଗୁ ଜିଲ୍ଲାର ୧୭୪ ଟି ଗ୍ରାମରେ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି । ଯିଏ ଚାହିଁବେ, ସେଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଆବର୍ଜନା ଦେଇ, ବଦଳରେ ଚାଉଳ ନେଇପାରିବେ । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଆବର୍ଜନାର ଅର୍ଥ ଥରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ଯଥା: ଚାମଚ, ଜରି, ଗିଲାସ, ଷ୍ଟ୍ର । ପ୍ରଦୂଷଣ ବିରୋଧରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଦଶ ଦିନ ଚାଲିବ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେବ । ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ମୁଲୁଗୁକୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ କରିବା, ଏହି ଅଭିଯାନର ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ହିଁ ୨୪୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକୁ ଆବର୍ଜନା ମିଳିଥିଲା । ଯାହାକୁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ନଷ୍ଟ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । ଦଶ ଦିନରେ ପଚାଶ ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସଂଗ୍ରହ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସେଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ କରାଯିବା ବା ପୁନଃ ପ୍ରକି୍ରୟାକରଣ ନିମନ୍ତେ ପଠାଯିବ । ମୁଲୁଗୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଓ ପାହାଡ଼ ପର୍ବତ ରହିଥିବାରୁ ବର୍ଷ ତମାମ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢ଼ୁଛି । ତେବେ, ଥରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସଚେତନ ହେଲେ, ପ୍ରଦୂଷଣ କମିବ, ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ । ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ସମର୍ଥନ ମିଳୁଛି । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଦାଖଲ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚାଉଳ ଦେବା ପାଇଁ ଲୋଡ଼ା ଅର୍ଥ । ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଲୋକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ଚାଉଳ ଓ ଟଙ୍କା ଦାନ ଆକାରରେ ଦେଉଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ଜନତା ଓ ସରକାରର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଏହି ମହତ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ।

    Maximum 500 characters

    ଅଜବ View all

    Find Us on Facebook