Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଅର୍ଥନୀତି

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଏପ୍ରିଲରୁ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ୍ ମହଙ୍ଗା

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jan 31, 2020    Views: 2435

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ପହିଲାରୁ ଭାରତ ଷ୍ଟେଜ୍ (ବିଏସ୍) ୬ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ । ଏହା ପରଠାରୁ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଓ ଡିଜେଲର ଲିଟର ପିଛା ଦାମ୍ ୫୦ ପଇସାରୁ ଏକ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ବିଏସ୍-୬ ହେଉଛି ଗାଡ଼ି ଜନିତ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ କମ୍ କରିବା ଲାଗି ଏକ କଠୋର ନିୟମ । ଏଥିରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ବିଏସ୍-୬ ହେଉଛି ୟୁରୋ-୬ ମାନର ଇନ୍ଧନ । ଗାଡ଼ି ଜରିଆରେ ହେଉଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ କମ୍ କରିବାରେ ଏହା ବିଶେଷ ସହାୟକ ହେବ । ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ୍ ଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଏହି ତେଲ ଯୋଗାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସଞ୍ଜୀବ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ପାନିର ବିଶୋଧନାଗାରରେ ବିଏସ୍-୬ ମାନର ଇନ୍ଧନ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି । ଆସନ୍ତା ମାସ ଠାରୁ ତାହା ଡିପୋଗୁଡ଼ିକରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ତେଲ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଆମେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

    ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲର ଲିଟର ପିଛା ଦାମ୍ ୭୩.୩୬ ଟଙ୍କା ଓ ଡିଜେଲ୍ ୬୬.୩୬ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ବିଏସ୍-୬ ମାନର ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିବା ଲାଗି ବିଶୋଧନାଗାରଗୁଡ଼ିକର ଉନ୍ନତୀକରଣ ବାବଦରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ ୧୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି । ତୈଳ ଶିଳ୍ପ ଜଗତ ଏବାବଦରେ ୩୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛି । ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ୧୯୯୦ର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଦେଶରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ଷ ଗଡ଼ି ଚାଲିବା ସହିତ ଏହି ନିୟମ କଠୋର ହୋଇଥିଲା । ୧୯୯୦ରେ ବିଏସ୍-୧, ୨୦୦୫ରେ ବିଏସ୍-୨, ୨୦୧୦ରେ ବିଏସ୍-୩ ଓ ୨୦୧୭ରେ ବିଏସ୍-୪ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଏସ୍-୬ ନିୟମ ବଳଦରେ ସରକାର ସିଧାସଳଖ ବିଏସ୍-୬ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରୁ ଲାଗୁ ହେବ । ବିଏସ୍-୬ ମାନର ତେଲ ହେଉଛି ବିଏସ୍-୬ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ସ୍ୱଚ୍ଛ । ସେଥିରେ ସଲଫର୍ ମାତ୍ରା ୧୦ ପିପିଏମ୍ ରହିଛି ।

    Maximum 500 characters

    ଅର୍ଥନୀତି View all

    Find Us on Facebook