Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ସହିଦନଗର ଭବାନୀ ମଲ ନିକଟରେ ବିଏମସି ସ୍ପେଶାଲ ସ୍କ୍ୱାଡର ଚଢଉ, ୫୦ ଲକ୍ଷର ପଲିଥିନ ଜବତ

ପୁଲିସ କବଳରୁ ବାଳ ଅପରାଧୀ ଛୁ

୫-ଟି କୃଷି ବିଭାଗ

୫-ଟିରେ ସାମିଲ ହେବ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏନକାଉଣ୍ଟରର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିଦେ୍ର୍ଧଶ

ଏସଆଇଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

ଘର ଭିତରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଠାବ

୩୨ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ୧୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଭୂଲମ୍ବ ଭାବେ ଭାସମାନ!

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 6, 2019    Views: 487

    ପୋତାଯାଇଥିବା ଭଳି ଦିଶୁଥିଲେ ହେଁ ଏହି ଶୁଖିଲା କାଠ ଗଣ୍ଡିଟି ପ୍ରକୃତରେ ଭାସମାନ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଅଛି । ଭୂଲମ୍ବ ଭାବେ ଭାସମାନ ଅବସ୍ଥା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବିସ୍ମୟକର । ତେବେ, ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ପାଖରେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଉତ୍ତର ନାହିଁ । ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି, କେହି କହିପାରୁନାହାନ୍ତି । ଏହି କାଠ ଗଣ୍ଡିଟି ‘ଓଲଡମ୍ୟାନ ଅଫ୍ ତ ଲେକ୍’ ଭାବେ ନାମିତ । ୧୮୯୬ ରେ ସେଇଟିକୁ ଓରିଗନ୍ର କ୍ରେଟର ଲେକ (ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ଗଭୀରତମ ହ୍ରଦ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ନବମ ଗଭୀରତମ ହ୍ରଦ) ରେ ଠାବ କରିଥିଲେ ଭୂତତ୍ତ୍ୱ ବିଜ୍ଞାନୀ ଜୋସେଫ ଡାଇଲର୍ । ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପରେ ଗଣ୍ଡିଟି ମୂଳ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଶହ ମିଟର ଦୂରକୁ ଘୁଞ୍ଚିଥିବା ମଧ୍ୟ ସେ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ । ଗଣ୍ଡିଟି ସମ୍ଭବତଃ ହେମଲନ୍ ବୃକ୍ଷର । ସେଇଟି ୪୫୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି କାର୍ବନ ଡେଟିଂ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗଣ୍ଡିଟିର ଲମ୍ବ ନଅ ମିଟର ଏବଂ ଗୋଲେଇ ଏକଷଠି ସେଣ୍ଟିମିଟର । ଭୂସ୍ଖଳନ ଯୋଗୁଁ ଗଛଟି ଧରାଶାୟୀ ହୋଇ ହ୍ରଦ ଭିତରକୁ ଆସିଥାଇପାରେ । କାଳକ୍ରମେ କ୍ଷୟ ହୋଇଚାଲିଛି । ତେବେ, ଭୂଲମ୍ବ ଅବସ୍ଥାରେ କିପରି ରହିଛି, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବିସ୍ମିତ କରି ରଖିଛି ।

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook