Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ରାଜନୀତି

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଏମିତି ସମାଲୋଚନା କଲେ ନିରଂଜନ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: May 16, 2020    Views: 3630

    ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ଭାରତ ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ଋଣ ବିକ୍ରି ବିଜ୍ଞାପନ କହିଲେ ଅତୁ୍ୟକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଓଡିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ପ୍ରେସ୍ ବାର୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ପ୍ରଚାର କରିବା ହେଲା ଏହାର ଆଭିମୁଖ୍ୟ । ଯେତିକି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସେଥିରୁ ମୋର ମନେହୁଏ ୯୦ ରୁ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗ ଋଣ ଓ ୫ ରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗ ସାହାଯ୍ୟ । ସରକାର ନିଜେ କହିଛନ୍ତି ୮ କୋଟି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଅଛନ୍ତି । ଏତଦ୍ବ୍ୟତୀତ ସହର ଓ ଗାଁ ଗଣ୍ଡାରେ କିଛି ଲୋକ ବିନା ରେସନ କାର୍ଡଧାରୀ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡପିଛା ମାସକୁ ୫ କେଜି ଚାଉଳ ଓ ପରିବାର ପିଛା ୧ କେଜି ଡାଲି ୨ ମାସ ଦେବାପାଇଁ ନିଷ୍ପତି କରିଛନ୍ତି । ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର  ୧୦ କେଜି ଚାଉଳ ଓ ୨ କେଜି ଡାଲିରେ ଦୁଃଖ ଯିବକି? ୨ ମାସ ହେଲା ରୋଜଗାର ନାହିଁ, ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦ୍ଧଶାରେ ରାସ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି । ଏହା କି ପ୍ରକାର ସାହାଯ୍ୟ? ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ଏନ୍ଡିଆରଏଫ୍ ଆଇନ୍ରେ ଏହା ଲିପିବଦ୍ଧ ଅଛି ଯେ, ଦୁର୍ବିପାକ ସମୟରେ ସବୁଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ । ଯେଉଁଦିନ ଠାରୁ ତାଲା ବନ୍ଦ କଲେ ସେହିଦିନ ଠାରୁ ସରକାର ସାହାଯ୍ୟ ଦେବା ନ୍ୟାୟୋଚିତ ଥିଲା, ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକାର । ଏହା କଲେ ନାହିଁ କାହିଁକି? ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦ୍ଧଶାକୁ ଠେଲି ଦେଲେ । ମଧ୍ୟବିତ ପରିବାରମାନେ ୨ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ସୁଧରେ ଘର ଋଣ କରିପାରିବେ । ବର୍ତମାନ ମଧ୍ୟବିତ ପରିବାରଙ୍କ ପାଖରେ ଅର୍ଥ ନାହିଁ କି ଚାକିରି ନାହିଁ । ଘର ଋଣ କରିବେ କିପରି? ଏ ଆଇନ୍ ମଧ୍ୟ ନୂଆ ନୁହେଁ । ଏହା ୨୦୧୭ ମସିହାରୁ ପ୍ରଚଳନ କରାଯାଇଛି । ରାସ୍ତାକଡ ଦୋକାନୀ ଯେଉଁମାନେ କି ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି, ଚା, ପାନ, ଦହିବରା, ଗୁପ୍ଚୁପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି, ଏମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଖାଇବାକୁ ନାହିଁ, ଋଣ କିପରି କରିବେ । ଟଙ୍କା ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ମନୋବୃତି ଥିଲେ ସିଧାସଳଖ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ୫୦୦୦ ରୁ ୭୫୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥ ସାହାଯ୍ୟ କରି ସିଧା ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଜମା କରନ୍ତୁ । ତାହେଲେ ସେମାନେ ଚଳିବେ, ବ୍ୟବସାୟ କରିବେ ଓ ଟଙ୍କା ସରକ୍ଲୁଲେସନ ହେବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥନୀତିରେ କିଛି ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ । ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ ଟୋପି ନ ଚଢାଇ, ଲାଠି ନମାରି କିପରି ବଂଚି ରହିବେ ତା ପାଇଁ ସୁଚିନ୍ତିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ । ନଚେତ୍୍ ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଭୟାନକ ହେବ ବୋଲି ପିସିସି ସଭାପତି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

     

    Maximum 500 characters

    ରାଜନୀତି View all

    Find Us on Facebook