Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଏହି ୩ଟି ଉପାୟ ଆପଣାଇଲେ ଘରୁ ପଳାଇଯିବେ ମଶା

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 21, 2020    Views: 3068

    ମଶା ଦ୍ୱାରା ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକୁନଗୁନିଆ ଏବଂ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଭଳି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ କିମ୍ବା ଘରର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ମଶାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍।  ଯଦି ଘରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ମଶା ବୁଲୁଥିବାର ଆପଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ସବୁ ଘରୋଇ ଉପାୟ ଆପଣାଇପାରିବେ  ।  ତେବେ ରାସାୟନିକ ସ୍ପ୍ରେ ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ  ।  ବିନା ରାସାୟନିକ ସ୍ପ୍ରେ ବା ଧୂଆଁ ଦ୍ୱାରା କିଭଳି ମଶାଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାର କରିପାରିବେ ସେ କଥା ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ  । 

    ପ୍ରଥମ ଉପାୟ
    ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ ‘ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଇନସେକ୍ଟ ଟ୍ରାପ’ ଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ  ।  ଏଥିରେ ଲାଗିଥିବା ଆଲୋକ ପ୍ରତି ମଶା ଆକୃଷ୍ଟ ହୋଇ ଯିବାବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ମରିଯାଇଥାନ୍ତି  ।  ଏହି ଯନ୍ତ୍ର ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମଶା ନିପାତରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ  । 

    ଦ୍ଵିତୀୟ ଉପାୟ
    ଘର ମଶା ମୁକ୍ତ ପାଇଁ ଚାଁହୁଥିଲେ କପୁର, ରସୁଣ, କଫି, ଲେଭେଣ୍ଡର ତେଲ ଏବଂ ପୋଦିନା ପତ୍ର ରଖନ୍ତୁ  ।  ପ୍ରାୟ ୩୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କୋଠରୀ ଚାରିପାଖରେ କର୍ପୁର ରଖିଲେ ମଶା ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି  ।  ଏହି ଉପାୟରେ, ଆପଣ ପ୍ରାକୃତିକ ଜିନିଷ ସହିତ ମଶାମାନଙ୍କୁ ମାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍  । 

    ତୃତୀୟ ଉପାୟ
    ମଶାକୁ ବିଲୋପ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଘରେ କିଛି ବିଶେଷ ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟ ରଖିପାରିବେ  ।  ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକର ସୁଗନ୍ଧ ଦ୍ୱାରା ମଶା ଘରେ ରହିନଥାନ୍ତି  ।  ଆପଣ ସିଟ୍ରୋନେଲା, ଲେମନ ବାମ, ମାରିଗୋଲ୍ଡ, ଲେଭେଣ୍ଡର କିମ୍ବା ରୋଜମେରି ଗଛ ଲଗାଇ ପାରିବେ  । 

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook