Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ରାଜନୀତି ତଡ଼କା

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ବର୍ଷିଲେ ଲେଖାଶ୍ରୀ, ଧାନ କିଣା ନେଇ ଏହା କହିଲେ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jan 18, 2021    Views: 6177

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଧାନ କିଣା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ବିଜେଡିର ସମାଲୋଚନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୋମବାର ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା ଲେଖାଶ୍ରୀ ସାମନ୍ତସିଂହାର ବର୍ଷିଛନ୍ତି । ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଲେଖାଶ୍ରୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । 

    ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବେ କହି କେବେ ଖୋଲିଲେ ଓ  କେବେ ବନ୍ଦ କଲେ ତାହା ଜଣାପଡ଼ିଲା ନାହିଁ ।  କେନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡିର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ  ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଦେଉଛନ୍ତି ।  ଟଙ୍କା ଆସୁଛି, ପଡ଼ି ରହୁଛି । ଏହା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଉନାହିଁ ।  ଟୋକନ  ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ କଟନୀ ଛଟନୀରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହତାଶ କରାଯାଉଛି ।  ଭଲ ଫସଲ ହୋଇଛି । ବଳକା ଧାନ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ନିଜସ୍ୱ  ଯୋଜନାରେ କିଣୁଛନ୍ତି । ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜସ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ପାଇଁ କେତେ ଧାନ କିଣିଛନ୍ତି ବୋଲି ଲେଖାଶ୍ରୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।   ଏଥିସହ ସରକାର ମଣ୍ଡି ଖୋଲି ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ଉଠାଇବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

    ପ୍ରକାଶ ଯେ,   କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବଳକା ଉଷୁନା ଚାଉଳ ନେଉନଥିବା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ।  ସୋମବାର ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଜେଡି ନେତା ରୋହିତ ପୂଜାରୀ ଓ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । 

     ସେମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଉପôାଦିତ ଉଷୁନା ଚାଉଳର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କେନ୍ଦ୍ର ନେବ କହୁଛି ।  ଏଯାଏ ରାଜ୍ୟରେ ୩୫ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନରୁ ଅଧିକ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଛି ।  ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋଟ ୮୨ ଲକ୍ଷ ମେଟ୍ରିକ ଟନ ଧାନ କିଣାଯିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ।  ଧାନ କିଣା ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଛନ୍ତି ।  ତେବେ ସେନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଏଯାବତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେଇନି ।  କେନ୍ଦ୍ର ଉଷୁନା ଚାଉଳ ନନେଲେ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ୧୦ ହଜାର କୋଟି ବୋଝ ପଡ଼ିବ ।  ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣା ନକାନ୍ଦି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବୁଝାଉ ବୋଲି  ସୋମବାର ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଜେଡି ନେତା ରୋହିତ ପୂଜାରୀ ଓ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ କହିଥିଲେ । 

    Maximum 500 characters

    ରାଜନୀତି ତଡ଼କା View all

    Find Us on Facebook