Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୩ ଭାଇ ଆହତ, ୨ ଗୁରୁତର

କଟକ: ମର୍କତନଗର ଥାନା କାଠଯୋଡ଼ି ବିହାର ବସ୍ତିରେ ଦୁଷ୍ଟାମୀ ପାଇଁ ୬ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ଚେଙ୍କ ଦେଲା ମା’

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦୩ ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ

ଭାରତରେ ୪ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା

ରାଜ୍ୟପାଳ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇଦ ଶୁଭେଚ୍ଛା

କାମାକ୍ଷାନଗର: ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ୩ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ

ଶୀଘ୍ର ଚାଲିବ ‘ମୋ ବସ’, କେଉଁ ରୁଟରେ କେତେ ବସ ଚାଲିବ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି

banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    କରୋନା ପାଇଁ କେଉଁ ଔଷଧ, ଜାଣନ୍ତୁ ?

    Share on :
    ajab-Image
    Date: May 14, 2020    Views: 3315

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ପାଇଁ ଏଯାଏଁ କୌଣସି ଟୀକା ବା ଔଷଧ ବାହାରି ପାରିନାହିଁ  । ତେବେ କେତେକ ରୋଗର ଔଷଧକୁ ବ୍ୟବହାର କରି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କରାଯାଇପାରୁଛି  ।

    ୧. କୁଷ୍ଠରୋଗ ଔଷଧ ସେପସିଭାକ : ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼ର କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ କୁଷ୍ଠରୋଗ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି  ।  ଏହାଦ୍ୱାରା ସଂକଟାପନ୍ନ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବା ସହ ମୃତୁ୍ୟହାର ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ  । ଏନେଇ ଆଇସିଏମଆର ଗବେଷଣା କରୁଥିବାବେଳେ ଯଦି ଏହା ସଫଳ ହେବ ତେବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ଔଷଧ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି  ।

    ୨. ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକୁଇନ : ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥାଏ  । ଆମେରିକା ଭଳି ବିଶ୍ୱର କେତେକ ଦେଶରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକୁଇନ ଦିଆଯାଉଛି  । କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ କେତେକ ମ୍ୟାଲେରିଆର ବି ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି  । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ମନଇଚ୍ଛା ସେବନ କରାଗଲେ ପ୍ରତିକୂଳାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି  ।

    ୩. ଏଚଆଇଭି ଡ୍ରଗ୍ସ : ଏଚଆଇଭିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ମୂଳ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧ ବାହାରି ନାହିଁ  । ତେବେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏଚଆଇଭି ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଔଷଧ ଦିଆଯାଉଛି  । ତେବେ ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ପ୍ରଥମେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏଚଆଇଭି ଔଷଧ ଦିଆଯାଇ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା  । ସେହିପରି କେରଳରେ ବି ଏହି ଔଷଧ ଦିଆଯାଇ ସଂକ୍ରମଣକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି  । 

    ୪. ଫାଭିଲାଭିର : ଜାପାନରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି ଔଷଧ ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ବି ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  ।   ଶରୀର ଭିତରେ ଯେଭଳି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ନହେବ ଓ ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗକୁ କ୍ଷତି ନପହଁଚାଇବ ତାହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ଏହି ଔଷଧ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି  ।

    ୫. ରେମେସଡିଭିର : ଅନେକ ଦେଶରେ କରୋନାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି  । ଏହା ଅନ୍ୟ ଔଷଧ ତୁଳନାରେ ବେଶୀ ଫଳପ୍ରଦ ହେଉଥିବା ଗବେଷକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି  । କରୋନାର ରିକୋଭରି ପିରିୟଡ଼ ୧୫ ଦିନ ଥିବାବେଳେ ଏହି ଔଷଧ ଦ୍ୱାରା ୪ ଦିନରେ ଭଲ ହୋଇପାରୁଛି ବୋଲି କେତେକ ଡାକ୍ତର ମତପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି  । ଅତୀତରେ ଇବୋଲୋ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଔଷଧ ଦିଆଯାଉଥିଲା  । କରୋନା ଭାଇରସ ଇବୋଲା ଫ୍ୟାମିଲିର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଔଷଧ ଫଳପ୍ରଦ ବୋଲି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣଶପଡ଼ିଛି  ।

    ୬. ପ୍ଳାଜମା ଥେରାପି : ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ଦ୍ୱାରା ବି କରୋନା ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି  । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସଫଳତା ବି ମିଳିଛି  । କୋଭିଡ଼ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରେ ଆଂଟିବଡ଼ି ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ  । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ଲାଜମା ନେଇ ଅସୁସ୍ଥ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଗଲେ ସୁସ୍ଥ  ହେଉଥିବାର ନଜିର ବି ରହିଛି  । ଏହାର ସାମାନ୍ୟ ପାଶ୍ୱର୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଥିବାବେଳେ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ନେଇ ଗବେଷଣା ଜାରିରହିଛି  ।

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook