Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ସହିଦନଗର ଭବାନୀ ମଲ ନିକଟରେ ବିଏମସି ସ୍ପେଶାଲ ସ୍କ୍ୱାଡର ଚଢଉ, ୫୦ ଲକ୍ଷର ପଲିଥିନ ଜବତ

ପୁଲିସ କବଳରୁ ବାଳ ଅପରାଧୀ ଛୁ

୫-ଟି କୃଷି ବିଭାଗ

୫-ଟିରେ ସାମିଲ ହେବ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏନକାଉଣ୍ଟରର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିଦେ୍ର୍ଧଶ

ଏସଆଇଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

ଘର ଭିତରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଠାବ

୩୨ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

banner

ରାଜନୀତି ତଡ଼କା

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ‘ନିରଞ୍ଜନ ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ’

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 1, 2019    Views: 1138

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତିରେ ଘଡ଼ିକେ ଘୋଡ଼ା ଛୁଟୁଛି ।  ପିସିସି ସଭାପତି ପଦରୁ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ବାପି ସର୍ଖେଲଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ କରାଯାଇଥିବା ଚିନ୍ତନ ବୈଠକକୁ ନେଇ ଏବେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସରେ ହଟଚମଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ତେବେ ଶୁକ୍ରବାର ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉକ୍ତ ଚିନ୍ତନ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଡାକି ଟୁ୍ୟସନ କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଚେପା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଟୁ୍ୟସନ ପରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀଙ୍କ  ସ୍ୱରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି ।

    ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ‘ନିରଞ୍ଜନ ବଦଳିବା ଦରକାର’ ବୋଲି କହିଥିବା ନେତାଙ୍କ ମୁହଁରୁ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଗୁଣଗାନ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି । ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ହେଉଛନ୍ତି ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ ।  ଏକଥା କହିଛନ୍ତି  କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସନତ ଦାସ । 

    ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ପାନ୍ଥ ନିବାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଚିନ୍ତନ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା କିଛି ନେତାଙ୍କୁ  ଶୁକ୍ରବାର ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଡାକି ବୈଠକ କ’ଣ ପାଇଁ କଲ ବୋଲି ସେମାନଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ।  ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ କାହିଁକି ଏସବୁ କହୁଛ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ପଚାରିଥିଲେ ।   କଂଗ୍ରେସର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାରକୁ ମିଡିଆକୁ କାହିଁକୁ ନେଉଛ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନେତାମାନଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ । ତେବେ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ସିଧା ଆକ୍ରମଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନେତା ଅର୍ଥାତ ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଟି ଖନି ମାରିଯାଇଥିଲା । 

    ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଟୁ୍ୟସନ ପରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀ ଗୋଷ୍ଠୀ କଥା ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ନିରଞ୍ଜନ ବଦଳିବା ଦରକାର ବୋଲି କହିଥିବା ସନତ ଦାସ ତାଙ୍କ କଥା ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଆମେ କେବେ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କହିନଥିଲୁ । ନିରଞ୍ଜନ ବାବୁ ହେଉଛନ୍ତି ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ, ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବାକୁ ଆସିଥିଲୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି । ଏହାଛଡ଼ା ଯାହା ପାଇଁ ଲାଗୁଛ ସେ ବେଷ୍ଟ କ୍ୟାଣ୍ଡିଡେଟ ବୋଲି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କାଳେ କହିଥିବା ଶ୍ରୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି । 

    ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ପ୍ରସାରଣ କରୁଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ବିଶ୍ୱଜିତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି । ଆମେ କାହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଏକାଠି ହୋଇନଥିଲୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । 

    ପ୍ରକାଶ ଯେ,  ପିସିସି ସଭାପତି ପଦରୁ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ   କଂଗ୍ରେସ ନେତା ବାପି ସର୍ଖେଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନେତାମାନେ ଗତକାଲି  ମେଳି ବାନ୍ଧିଥିଲେ ।   ଏନେଇ ପାନ୍ଥ ନିବାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ  ବୈଠକରେ ବହୁ ନେତା ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ ।  ଏହି ଅବସରରେ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପିସିସି ପଦରୁ ହଟାଇ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କଟକ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ  ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ।  କାରଣ ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଦଳକୁ ସଠିକ ନେତୃତ୍ୱ ଦେଇପାରୁନଥିବା ନେତାମାନେ ଅଭିଯୋଗ  କରିଥିଲେ ।   ଏନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଦାବି ଜଣାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା ।
    ଏହା ପରେ  ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ ଯେ, ମୋତେ ମୁକ୍ତି ଦିଅ । ମୁଁ ପିସିସି ସଭାପତି ପଦରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ ପିସିସି ସଭାପତି ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ମୋତେ କୁହନ୍ତୁ ।  ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଏଆଇସିସିକୁ ସୁପାରିଶ କରିବି ।  ଅଯଥାରେ ଏମିତି ମେଳି କରି କଂଗ୍ରେସକୁ ଆଉ ତଳିତଳାନ୍ତ କରନ୍ତୁନି ବୋଲି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ ।
    ଏହାଛଡ଼ା ସେ କହିଥିଲେ ଯେ,  କଂଗ୍ରେସରେ ଏମିତି ମେଳି, ଚକ୍ରାନ୍ତ ନୂଆ ନୁହେଁ । ଏହା କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ପୁରୁଣା ରୋଗ ।  ଯେଉଁମାନେ ପିସିସିରେ ପଦବୀ କି ଟିକେଟ ପାଇନଥିଲେ ସେମାନେ ଏମିତି କରୁଛନ୍ତି ।   ମୋତେ ପିସିସି ସଭାପତି ପଦବୀରୁ ବାହାର କରିବାକୁ ବୈଠକ କରିବା କିଛି ଦରକାର ନାହିଁ ।  ମୁଁ ଉକ୍ତ ପଦବୀରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ମୋତେ ମୁକ୍ତି ଦେଇ ପଦବୀ କିଏ ନେବ କହନ୍ତୁ ବୋଲି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ ।
    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ

    Maximum 500 characters

    ରାଜନୀତି ତଡ଼କା View all

    Find Us on Facebook