Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ସହିଦନଗର ଭବାନୀ ମଲ ନିକଟରେ ବିଏମସି ସ୍ପେଶାଲ ସ୍କ୍ୱାଡର ଚଢଉ, ୫୦ ଲକ୍ଷର ପଲିଥିନ ଜବତ

ପୁଲିସ କବଳରୁ ବାଳ ଅପରାଧୀ ଛୁ

୫-ଟି କୃଷି ବିଭାଗ

୫-ଟିରେ ସାମିଲ ହେବ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏନକାଉଣ୍ଟରର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିଦେ୍ର୍ଧଶ

ଏସଆଇଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

ଘର ଭିତରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଠାବ

୩୨ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଜନ୍ମହାର କମୁଥିବାରୁ ଚୀନ୍ରେ ଉଦ୍ବେଗ, ଭାରତରେ ଓଲଟା ସ୍ଥିତି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 2, 2019    Views: 290

    ବେଜିଂ/ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ କମି ଚାଲିଛି । ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ବଡ଼ ଭାଗ ମଧ୍ୟ ବୟସ୍କ ହୋଇଗଲେଣି  । ଏହାକୁ ନେଇ ଚୀନର କମୁ୍ୟନିଷ୍ଟ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି  । ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ରହିଥିବା ଗୋଟିଏ ସନ୍ତାନ ନୀତିକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବାକୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ଲାଗିଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ୧୯୭୯ରେ ଚୀନରେ ଏକ ସନ୍ତାନ ନୀତି ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା, ୨୦୧୬ରେ ତାହାକୁ କୋହଳ କରାଯାଇ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରାଗଲା । ଏବେ ଏହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଠାଇଦେବାକୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନର ଜନସଂଖ୍ୟା ଭାରତର ପ୍ରାୟ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଯାଇଥିବ ବୋଲି ଚୀନର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି  । ଚୀନ ଯଦି ନିଜର ବିବାଦୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନୀତିକୁ ଆହୁରି କୋହଳ ନ କରେ, ତେବେ ୨୦୫୦ ବେଳକୁ ଚୀନରେ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉଦବେଗଜନକ ଭାବେ ବଢ଼ିଯିବ । ଚୀନ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏକ ସନ୍ତାନ ନୀତି ଫଳରେ ଏବେ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି । ଏହାକୁ ହଟାଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଜନ୍ମହାରରେ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ହେଉନାହିଁ ।
    କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଜନସଂଖ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି କୌଣସି କୋହଳ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ ବୋଲି ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି । ବରଂ ଭାରତ ଚୀନର ପୂର୍ବ କଠୋର ନୀତିକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଏକ ସନ୍ତାନ ନୀତି ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଆଇନ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି । ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୨୦୨୪ରେ ଚୀନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଯିବ । ୨୦୩୦ରେ ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୫୦ କୋଟି ଏବଂ ୨୦୫୯ରେ ୧୬୬ କୋଟି ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି  ।

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook