Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

BIHAR ELECTION

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାର: ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମିଳିବ ବାଇକ, ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍କୁଟି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Oct 1, 2020    Views: 3001

    ଜନ ଅଧିକାର ପାର୍ଟି (ଜାପ) ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଦଳୀୟ ଇସ୍ତାହାର ଜାରି କରିଛି । ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ପପୁ ଯାଦବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଇସ୍ତାହାର ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରେ ପପୁ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଇସ୍ତାହାର ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ନୁହେଁ ବରଂ ସମାଜବିଜ୍ଞାନ ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 'ଦୁଇ ଭାଇ' ବିହାରକୁ ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ଲୁଟ କରିଛନ୍ତି।

     ପପୁ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି, "ଆଜି ବିହାରର ଜଣେ ସେବକ ଏବଂ ବିହାର ପୁଅ ଭାବରେ ମୁଁ ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ମାଗୁଛି । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଇସ୍ତାହାର ପତ୍ରରେ ଆଗୁଆ, ପଛୁଆ, ହିନ୍ଦୁ, ମୁସଲମାନ, ଦଲିତ, ମହାଦଲିତ ପରି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବାର କାର୍ୟ୍ୟ କରାଯାଇଛି। " 'ପପୁ ଯାଦବ ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ଜ୍ଞାନ, ସଂଗ୍ରାମ ଏବଂ ପରିଶ୍ରମର ଦଲିଲ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ବିହାର ସ୍ଥିତିକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଜାପ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ । ସମସ୍ତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସମାନ ଅଧିକାର ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବିଭାଗରୁ ଜଣେ ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ । ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଇଣ୍ଟମିଡିଏଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମୋଟରସାଇକେଲ ଏବଂ ଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଟି ଦେବାକୁ ପପୁ ଯାଦବ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

    ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ରାନ୍ଧୁଥିବା ରୋଷେୟା, ବିକାଶ ମିତ୍ର, ଟୋଲା ସେବକ, ଶିକ୍ଷା ସେବକ ତାଲିମି ମର୍କଜ ଏବଂ ଅଙ୍ଗନୱାଡି ସେବକଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ପୁରୁଣା ଏବଂ ବିଧବା ପେନସନ୍ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପେନସନ୍ ର ପରିମାଣକୁ ୫୦୦ ରୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତାହାରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ପପୁ ଯାଦବ ।

    Maximum 500 characters

    BIHAR ELECTION View all

    Find Us on Facebook