Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ସହିଦନଗର ଭବାନୀ ମଲ ନିକଟରେ ବିଏମସି ସ୍ପେଶାଲ ସ୍କ୍ୱାଡର ଚଢଉ, ୫୦ ଲକ୍ଷର ପଲିଥିନ ଜବତ

ପୁଲିସ କବଳରୁ ବାଳ ଅପରାଧୀ ଛୁ

୫-ଟି କୃଷି ବିଭାଗ

୫-ଟିରେ ସାମିଲ ହେବ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏନକାଉଣ୍ଟରର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିଦେ୍ର୍ଧଶ

ଏସଆଇଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

ଘର ଭିତରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଠାବ

୩୨ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

banner

ରାଜନୀତି ତଡ଼କା

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ‘ମୁଁ କେବଳ ପରେଡ ଶିଖିଛି’

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Oct 31, 2019    Views: 1420

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମୁଁ ଟ୍ରେନିଂରେ କେବଳ ପରେଡ ଶିଖିଛି ।  ଏହା କହିଛନ୍ତି ବିଜେଡି ନେତା ଅରୂପ ପଟ୍ଟନାୟକ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୫-ଟିକୁ ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ ସମାଲୋଚନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏଭଳି କହିଛନ୍ତି ଅରୂପ ପଟ୍ଟନାୟକ ।  

    ଅପରାଜିତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟର ଜବାବ ଦେଇ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ମୁଁ ତ ଆଇଏସ/ଆଇପିଏସ ଟ୍ରେନିଂ ବେଳେ  ଯାହା ହୁଏ ସବୁ ଜାଣିଛି । ସେଠାରେ ଆମେ ଲେଫଟ ରାଇଟ ଶିଖୁ ।  ଲୋକଙ୍କୁ କେମିତି ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ କରାଯିବ ସେଠାରେ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଏନି ।  ସେ ଭଦ୍ର ମହିଳା ଟ୍ରେନିଂରେ ୫-ଟି ଶିଖିଥିବେ ।  ମୁଁ କିନ୍ତୁ ଟ୍ରେନିଂରେ କେବଳ ପରେଡ ଶିଖିଛି । ସେ ଯେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବ ୫-ଟି ବାତିଲ କରିଦେବେ  । ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଧାୟକ ସମସ୍ତେ ସେବକ ।  ପବ୍ଲିକ ଲାଇଫରେ କାହାର ପାୱାର ଦରକାର ନାହିଁ ବୋଲି ଅରୂପ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି । 

    ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ସୁଶାସନ ଆଣିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଣିଥିବା ‘୫-ଟି’ ଫର୍ମୁଲା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ । ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷ ଶାସନରେ କ’ଣ ‘୫-ଟି’ ସରକାରରେ ନଥିଲା କି ? ଶାସନର ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ କାହିଁକି ୫-ଟି ଅଣାଗଲା ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଏହା ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସଚିବଙ୍କ ଗାରିମା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଥିବା ଅପରାଜିତା କହିଥିଲେ । 

    ଆଜି ରେଳବାଇ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଆୟୋଜିତ ‘ଏକତା ପାଇଁ ଦୌଡ଼’ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ । ଏହି ଅବସରରେ ସେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୫-ଟି ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଏକ ଅଭିନବ ପଦକ୍ଷେପ ନୁହେଁ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବହୁତ ପୁରୁଣା କଥା ଅଟେ । ଶାସନର ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ କାହିଁକି ୫-ଟି  ଅଣାଗଲା?  ଏହି ୨୦ ବର୍ଷ ଶାସନରେ କ’ଣ ୫-ଟି ସରକାରରେ ନଥିଲା କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ଅଲଗା ବିଭାଗ କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବ । ଆଇଏଏସ୍‌ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ସମୟରେ ୫-ଟି ସମ୍ପର୍କରେ ପାଠ ପଢ଼ାଯାଇ ଥାଏ । ତେଣୁ ଏହାକ ସୁଶାସନ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସଚିବଙ୍କ ଗାରିମା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନା ସୁଶାସନ ଆଣିପାରିବ ବୋଲି ସେ ଭାବୁ ନାହାଁନ୍ତି । 

    Maximum 500 characters

    ରାଜନୀତି ତଡ଼କା View all

    Find Us on Facebook