Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଜ୍ଞାନ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଶୀତଦିନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ରାମବାଣ ‘ଆମଲା’

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Jan 20, 2021    Views: 3153

    ଶୀତଦିନେ ଶରୀରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଠିକ କରିବାରେ ଆମଲା ରାମବାଣ ଠାରୁ କମ୍‌ ନୁହେଁ। ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଆମଲା, ଆଇରନ୍‌ ଅଭାବ, ରକ୍ତହୀନତା କିମ୍ବା କମ୍ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଏବଂ ଫୁସଫୁସକୁ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। 

    ଫଙ୍ଗଲ ଇମ୍ଫେସନ୍ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଲଢିବାର ଶକ୍ତି ଆମଲାରେ ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ ଏହା ଆମ ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ (ଟକସ୍କିନ୍‌)କୁ ବାହାର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।
    ଆମଲା ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆମ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଅନେକ ରୋଗକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା, ଅଲସର ଏବଂ ପେଟ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।
    ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆମଲା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଆମଲାରେ ମିଳୁଥିବା କ୍ରୋମିୟମ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଥାଏ । ଏହି ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆମଲା ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ।

    ଆମଲା ଖାଇବା ଆଖି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ, ରଙ୍ଗ ଅନ୍ଧତା କିମ୍ବା ଦୁର୍ବଳ ଆଖି ପାଇଁ ଆମଲା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ । ଏହା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ।
    ଶୀତଦିନେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କର ରୁପି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଆମଲା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଆମଲା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଏବଂ ଚର୍ମର ଗୁଣ ଉନ୍ନତ ହୋଇଥାଏ ।

    ଆମଲା ସାହାଯ୍ୟରେ ଅମ୍ଳତା ଏବଂ ହଜମ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇପାରିବ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପେଟରେ ଅଲସର ସମସ୍ୟା ରହିଛି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଆମଲା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।
    ଆମଲା ରକ୍ତ ସଫା କରିବାର ଗୁଣ ରହିଛି । ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଏହାର ଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ । ଆମଲା ଚେହେରାକୁ ସଫା କରି ଏହାକୁ ଉଜ୍ଵଳ କରିଥାଏ।

    Maximum 500 characters

    ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଜ୍ଞାନ View all

    Find Us on Facebook