Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ବିଶେଷ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ : ୪୮ କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କର ଆୟୂଷ ୭ ବର୍ଷ ହ୍ରାସ ପାଇବ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 4, 2019    Views: 411

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବର୍ତ୍ତମାନ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଦୂଷଣକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ରର ମାନ୍ୟତା ଲାଭ କରିଛି । ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁଁ ୪୮ କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କର ହାରାହାରି ଆୟୂଷ ୭ ବର୍ଷ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗାଙ୍ଗେୟ ଉପତ୍ୟକା ଅଞ୍ଚଳର ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ୪୮ କୋଟି ଲୋକେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆୟୁଷର ୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମୃତୁ୍ୟଲାଭ କରିବେ ବୋଲି ଏକ ଗବେଷଣା ଦର୍ଶାଇଛି । ଯଦି ଭାରତ "ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ' (ଡବ୍ଲୁ୍ୟଏଚ୍ଓ)ର ନିୟମାବଳୀ ପାଳନ କରେ ତେବେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆୟୂଷ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ବଢ଼ିପାରେ । ଚିକାଗୋ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏନର୍ଜି ପଲିସି ଇନ୍ଷ୍ଟିଚୁ୍ୟଟ୍ (ଇପିଆଇସି) ବିଶ୍ୱର ୨୨୫ ଦେଶର ବାୟୁର ଗୁଣବତ୍ତାକୁ ନେଇ ଗବେଷଣା କରିଥିଲା । ତେବେ ନେପାଳର "ପିଏମ୍ ୨.୫' (ବାୟୁ ମଣ୍ଡଳର ସୂକ୍ଷ୍ମକଣିକା ସ୍ତର) ସବୁଠୁ ମାରାତ୍ମକ ବୋଲି ଏହି ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ଛି । ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବାରେ ଭାରତ ବିଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ଏହି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ କାରଣରୁ ଭାରତର ୪୮ କୋଟି ଲୋକଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆୟୂଷର ୭ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମୃତୁ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ଏହି ଗବେଷଣା ଦର୍ଶାଇଛି । ଗାଙ୍ଗେୟ ଉପତ୍ୟକା ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ୭ଟି ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଜାବ, ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼, ହରିୟାଣା, ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଲୋକମାନଙ୍କ ହାରାହାରି ଆୟୂଷ ୭ ବର୍ଷ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ହାରାହାରି ଆୟୂଷ ୬୯ ବର୍ଷ ଥିଲା । ମାତ୍ର, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ହାରାହାରି ଆୟୂଷ ୭ ବର୍ଷ ହ୍ରାସ ପାଇ ୬୨ ବର୍ଷ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଏହି ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

    Maximum 500 characters

    ବିଶେଷ View all

    Find Us on Facebook