Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ହେବ ଔଷଧ ହୋମଡେଲିଭରୀ

ସତ୍ୟନଗରରେ 4ପଜିଟିଭ :ବିଏମସି

କରୋନା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ ଅବଧି ବଢିପାରେ !

ଦେଶରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ 149କୁ ବୃଦ୍ଧି

ସତ୍ୟନଗର କଣ୍ଟେନ୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଂଚଳ ଘୋଷଣା

banner

ତାଜା ଖବର

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ହିନ୍ଦୀ କେବଳ ପ୍ରଶାସନିକ କାମ ପାଇଁ: AIIMS

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Feb 22, 2020    Views: 5042

    ଭୁବନେଶ୍ୱର:  ଭୁବନେଶ୍ୱର  AIIMSରେ ହିନ୍ଦୀ କେବଳ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଗୁ ବୋଲି  ଭୁବନେଶ୍ୱର AIIMS ନିଦେ୍ର୍ଧଶିକା ବି.ଗୀତାଞ୍ଜଳି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।  AIIMSରେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷା ପ୍ରଚଳନ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ  ବିଜେଡି ସାଂସଦ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଭେଟିବା ପରେ AIIMS ନିଦେ୍ର୍ଧଶିକା ବି. ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।
    ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭୁବନେଶ୍ୱର  AIIMSରେ ହିନ୍ଦୀ କେବଳ ପ୍ରଶାସନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଗୁ  । ଯେଉଁମାନେ ହିନ୍ଦୀ ମିଡିୟମରେ ପଢିଛନ୍ତି, କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ।  ରୋଗୀଙ୍କ ଫର୍ମ ପୂରଣ ଓଡ଼ିଆ ଓ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ହିଁ ହେଉଛି । ଏମିତି କି ଆମେ ଡାକ୍ତରୀ ଏବଂ ନର୍ସିଂ ପିଲାଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ପଢାଉଛୁ ।  ନିଦେ୍ର୍ଧଶନାମାକୁ ଭୁଲ ତର୍ଜମା କରାଯାଉଛି  ବୋଲି AIIMS  ନିଦେ୍ର୍ଧଶିକା ବି ଗୀତାଞ୍ଜଳି କହିଛନ୍ତି । 
     ପୂର୍ବରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର AIIMSରେ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟରେ ହିନ୍ଦୀ  ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ  ପ୍ରତିକି୍ରୟା ରଖିଥିଲେ ବିଜେଡି ସାଂସଦ ପିନାକୀ ମିଶ୍ର । AIIMSରେ ହିନ୍ଦୀ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ପିନାକୀ ମିଶ୍ର କହିଥିଲେ ।  AIIMSରେ ହିନ୍ଦୀ ବ୍ୟବହାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଆମେ ବିରୋଧ କରୁଛୁ ।  ଏହା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ । ଓଡ଼ିଶା ଲୋକେ କାହିଁକି ହିନ୍ଦୀ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ।  ଏଥିସହ  ଏନେଇ ଆମେ AIIMSକର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିବାକୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର କହିଥିଲେ । 

    Maximum 500 characters

    ତାଜା ଖବର View all

    Find Us on Facebook