Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ସହିଦନଗର ଭବାନୀ ମଲ ନିକଟରେ ବିଏମସି ସ୍ପେଶାଲ ସ୍କ୍ୱାଡର ଚଢଉ, ୫୦ ଲକ୍ଷର ପଲିଥିନ ଜବତ

ପୁଲିସ କବଳରୁ ବାଳ ଅପରାଧୀ ଛୁ

୫-ଟି କୃଷି ବିଭାଗ

୫-ଟିରେ ସାମିଲ ହେବ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏନକାଉଣ୍ଟରର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିଦେ୍ର୍ଧଶ

ଏସଆଇଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

ଘର ଭିତରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଠାବ

୩୨ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

banner

ସଂସ୍କୃତି

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଅଁଳା ନବମୀ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Nov 5, 2019    Views: 30

    କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ନବମୀ ତିଥି ପୂର୍ବରୁ ଅଁଳା ନବମୀ ଭାବେ ଖ୍ୟାତ । ଏହି ଦିନ ଅଁଳା ବୃକ୍ଷକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅଖଣ୍ଡ ସୌଭାଗ୍ୟ, ଆରୋଗ୍ୟ, ସନ୍ତାନ ଓ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତି ହୁଏ ବୋଲି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ । ଏହି ଦିନ ଦାନ, ପୂଜା, ଭକ୍ତି, ସେବା ଆଦି ଯାହା ବି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ । ତା’ର ପୂଣ୍ୟଫଳ ଜନ୍ମ ଜନ୍ମାନ୍ତର ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ଏହି ଦିନ ଦ୍ୱାପର ଯୁଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଅଁଳା ନବମୀରେ ଅର୍ଜିତ ପୁଣ୍ୟର ଅନ୍ତ ନାହିଁ । କୁହାଯାଏ, ଆଜିର ଦିନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁ କୁଷ୍ମାଣ୍ଡକ ଦୈତ୍ୟକୁ ବଧ କରି୍ଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ କୁଷ୍ମାଣ୍ଡ ଦାନଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତମ ଫଳ ମିଳେ ବୋଲି ଲୋକବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ଆଜିର ଦିନ ବିଧିବିଧାନର ସହ ତୁଳସୀ ବିବାହ କରାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କନ୍ୟାଦାନ ତୁଲ୍ୟ ଫଳ ମିଳିଥାଏ । ଅଁଳା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ପି୍ରୟ ଫଳ । ଏହି ବୃକ୍ଷରେ ସମସ୍ତ ଦେବୀଦେବତା ବାସ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ଅଁଳା ବୃକ୍ଷ ପୂଜନ ବିଧି ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ । ଏହି ଦିନ ପ୍ରାତଃ ସ୍ନାନପୂର୍ବକ ଅଁଳା ବୃକ୍ଷ ପୂଜା କରାଯାଏ । ପୂଜା ପରେ ବୃକ୍ଷ ମୂଳରେ କ୍ଷୀର ଢ଼ାଳି ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ତର୍ପଣ କରାଯାଏ । ଏହା ପରେ ବୃକ୍ଷ ଶାଖାରେ ସୂତା ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଏ । ଶେଷରେ କର୍ପୂର, ଘିଅ ଦୀପରେ ବୃକ୍ଷର ଆଳତୀ କରାଯାଏ ।

    Maximum 500 characters

    ସଂସ୍କୃତି View all

    Find Us on Facebook