Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ରାଜ୍ୟ ଖବର

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ‘ଯୁବାବସ୍ଥାରୁ ବାଲ୍ୟବିବାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଝିଅମାନଙ୍କର ପରିବର୍ତ୍ତନ’ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସମ୍ମିଳନୀ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Oct 14, 2020    Views: 7548

    ଭୁବନେଶ୍ୱର :   ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସହଯୋଗରେ ‘ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କନ୍ୟା ଶିଶୁ ଦିବସରେ’ କିଶୋର ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ  ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ‘ବାଳିକାମାନଙ୍କ ଯୁବାବସ୍ଥାରୁ ବୟସ୍କତା’କୁ ନେଇ ୨ ଦିନିଆ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କନଫରେନ୍ସ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା   ସାମୂହିକ ମାନସ ମନ୍ଥନ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା (ଯେଉଁଥିରେ ଏକାଡେମିକ୍, ନାଗରିକ ସମାଜ ସହଭାଗୀ, ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରର ପରିବର୍ତ୍ତନକାରି ଏଜେଣ୍ଟ, ସରକାରୀ ଏବଂ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସଂଗଠନ ଆଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ) ବାଳିକା ଶିଶୁର ଯୁବାବସ୍ଥାରୁ ସଫଳତାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ  ସକ୍ଷମ ଓ  ଅକ୍ଷମତା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।  ଏକାଡେମିସିଆନ  ଲେନ୍ସରୁ ଉଭୟ ତତ୍ତ୍ୱଗତ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ କାର୍ୟ୍ୟକାରୀକାରୀଙ୍କ କୋଣରୁ ଅଭିଜ୍ଞତା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଆହ୍ୱାନ ଏବଂ ସୁଯୋଗ ଉପରେ ଏକ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ସହିତ  ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା କିଶୋରୀ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମାଧାନର ବାଟ ମଧ୍ୟ ନିରୂପଣ କରାଯାଇଥିଲା ।
     ବିଶିଷ୍ଟ ବକ୍ତା; ଡକ୍ଟର ସୁବ୍ରତ  ବାଗଚି (ପଦବୀ),  ସୁଦର୍ଶନ ସୁଚି, ସିଇଓ- ସେଭ ଦି ଚିଲଡ୍ରେନ , ଡଃ  ଶିରିନ ଜେଜଭଇ  (ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ,  Aksha Centre for Equity and Wellbeing ଏବଂ  ସୁଶ୍ରୀ   ଝୁଲିମା ଅଧିବେଶନରେ  ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । 

    ଯୁବାବସ୍ଥା - ୧୦-୧୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମୟ ହେଉଛି ସୁଯୋଗର ଯୁଗ । ଏହା ହେଉଛି ସେହି ସମୟ ଯେତେବେଳେ ଶିଶୁ ମାନେ  ବୟସ୍କକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ଜ୍ଝ ସେମାନଙ୍କର  ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ, କିଶୋରମାନେ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ଅବେଗିକ  ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ଦେଇ ଯିବା ପାଇଁ ସାମର୍ଥ  ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଭାରତରେ ଅନେକ କିଶୋରମାନେ ସାମାଜିକ- ଅର୍ଥନୈତିକ, ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ମାନସିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଗଭୀର ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ସ୍କୁଲରେ ରହିବା, ସୁସ୍ଥ ରହିବା, ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ବିବାହ ଏବଂ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ୟ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ବିପଦକୁ ବିପଦରେ ପକାଇଥାଏ ଜ୍ଝ ଏହିପରି ଆହ୍ୱାନ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ତୀବ୍ର ଅଟେ । ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ଗଭୀର ଲିଙ୍ଗଗତ ଭେଦଭାବ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଆଦର୍ଶ ହେଉଛି ବାଲ୍ୟ ବିବାହ, କିଶୋର ଗର୍ଭଧାରଣ, ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଏବଂ ଶିଶୁ ଚାଲାଣର  ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ।

    ୨୦୧୯-୨୦୨୧ ରଣନୀତି ଅବଧିରେ ‘ସେଭ୍ ଦି ଚିଲଡ୍ରେନ, ଭାରତ (ଏସ ସି ଇଣ୍ଡିଆ) ର କାର୍ୟ୍ୟର ପ୍ରାଥମିକ କାର୍ୟ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ କିଶୋରମାନଙ୍କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ବାହକ ପାଇଁ ସଶକ୍ତ କରିବା’ଅନ୍ୟତମ। ଆମର ପ୍ରାଥମିକ ପନ୍ଥା ହେଉଛି କିଶୋର କିଶୋରୀମାନଙ୍କୁ, ବିଶେଷ ଭାବରେ ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର “ଏଜେନ୍ସି” ଗଠନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା, ଯେହେତୁ ସେମାନେ ବୟସ୍କ ହେବାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି, ପସନ୍ଦ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ  ।  ତିନି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ   କିଶୋରଙ୍କ ସହ କାମ କରିବାକୁ ଏସସି ଇଣ୍ଡିଆ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି।
    ଶିଶୁ ଅଧିକାରର ଚାରୋଟି ସ୍ତମ୍ଭ ଯଥା :  ବଞ୍ଚିବା, ବିକାଶ, ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଅଂଶଗ୍ରହଣ  ମଧ୍ୟରେ କାର୍ୟ୍ୟକାରୀକୁ  ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଉପରେ ଡ଼ ସୁବ୍ରତ  ବାଗଚିଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେଜ୍ଝ ସେ କିଶୋର ବାଳିକା ଏବଂ ଯୁବତୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟେରିଓଟାଇପ୍ ଭାଙ୍ଗିବାର ମହତ୍ଵକୁ  ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ସହ  ସିଲେଇ, ବିଉଟି ପାର୍ଲର  ଭଳି ପାରମ୍ପାରିକ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ନରହି  ବରଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଇତ୍ୟାଦି କୌଶଳକୁ  ବିସ୍ତାର କରିବା ଦିଗରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ  । ଲିଙ୍ଗଗତ ସାମାଜିକ ପ୍ରଥା  ପ୍ରତି ଗଭୀର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରି  ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ସର୍ବନିମ୍ନ  ବାଳିକା ମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

    ଯୁବ ଚେଞ୍ଜମେକର ଝୁଲିମା ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ବହୁତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲେ । ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି, “ଆମର ଆଦିବାସୀ  ଗ୍ରାମରେ  ଯୁବତୀମାନେ ଅଧିକ ସ୍ଥାନୀୟ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ତାଲିମ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା  ବାଳିକାମାନେ ଆୟ ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ। ସେଭ୍ ଦି ଚିଲଡ୍ରେନ ଓ ସ୍ଵାତି ସଂଗଠନ  ଓଡିଶାର ଆଦିବାସୀ ଅଂଚଳର ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଆମକୁ ଆହୁରି ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ  ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ”

     

    Maximum 500 characters

    ରାଜ୍ୟ ଖବର View all

    Find Us on Facebook