Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟିରେ ଦେଢ଼ଘଣ୍ଟା ଧରି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା

ଓଡିଶା ଫେରିଲେ କେରଳରେ ଫସିରହିଥିବା ୧୬୯ ଓଡିଆ ଝିଅ

ଆଜିଠାରୁ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୌନ୍ଦର୍ୟ୍ୟକରଣ କାର୍ୟ୍ୟ

ଆଠଗଡ :ପୁଅକୁ ମାରି ବାଡି ପଛ ପଟେ ପୋତି ଦେଇଥିଲା ବାପା

ପୁଣି ୬୩ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି

banner

ସଂସ୍କୃତି

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଦୀପାବଳି ପ୍ରାକ୍-ପ୍ରସ୍ତୁତି

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Oct 20, 2019    Views: 209

    ଆମ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରରେ ଦୀପାବଳି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପାରମ୍ପରିକ ପର୍ବ । ଏହି ପର୍ବ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ସଫାସଫି ଖୁବ୍ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ପରେ ଦୀପାବଳି, ଏଣୁ ଏବେଠାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।
    ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଘରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଦରକାରୀ ପୁରୁଣା, ଭଙ୍ଗା ଜିନିଷ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା କାରଣରୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଉପୁଜିଥାଏ ।
    ଏଥରକ ଏଇ ଆଲୋକର ପର୍ବରେ କିଛି ମଧ୍ୟ ନୂଆ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଘରେ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ତାହା ରଖିବେ ସ୍ଥିର କରନ୍ତୁ । ପ୍ରଥମେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରହୁଥିବା ପୁରୁଣା ଜିନିଷର କ’ଣ ବନେ୍ଦାବସ୍ତ କରାଯିବ, ତାହା ଭାବିବା ଜରୁରୀ । 
    ଘରେ ଯଥା ସମ୍ଭବ କମ୍ ଆସବାବ ପତ୍ର ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ । ଅଧିକ ଜିନିଷ ରଖିଲେ ତାହା ସଫା କରିବାର ଅସୁବିଧର ପରେ ଉପୁଜିଥାଏ ।
    ନିଜ କପଡ଼ା ଥାକ ବା ଆଲମାରିକୁ ମଧ୍ୟ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଭାବେ ସଜାଡ଼ି ନିଅନ୍ତୁ । ପୁରୁଣା ପୋଷାକକୁ ବାହାର କରି ଅନ୍ୟ କାମରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ ।
    ଏଥରକ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଅଭ୍ୟାସ ନିୟମିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଯେପରି ଠାକୁର ଘରେ ଧୂପ, ଦୀପ ଲଗାଇବା ସହ ଘରର ବୈଠକ ଖାନା ବା ଡାଇନିଂ ହଲ୍ ପାଖରେ ଧୂପ ବା ସୁଗନ୍ଧିତ ମହମବତି ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଚତୁର୍ଦ୍ଧିଗକୁ ମହକାଇବା ସହ ଘରେ ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଉପôନ୍ନ କରେ ।

    Maximum 500 characters

    ସଂସ୍କୃତି View all

    Find Us on Facebook