Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

Kanhu ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ବାଧୀକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲେ ନରସିଂହ

2020 ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ଗାଁକୁ ପାଇପ ଯୋଗେ ପାନୀୟ ଜଳ

ସୁରୁଖୁରରେ ଚାଲିଛି ବିଧାନସଭା

banner

?????????

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ବେପାର ପେଣ୍ଠ ପାଲଟିଥିଲା ମଠ ?

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Sep 5, 2019    Views: 153

    ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ର ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି  । କେଉଁ ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟରେ ସରକାର ଏଭଳି କରୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ନେଇ ନାନାଦି ଆଲୋଚନା ବି ହେଉଛି  । ତେବେ ଏହି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ଝଲକ ଆମେ ସମସ୍ତେ ସ୍ୱଚକ୍ଷୁରେ ଦେଖିପାରୁଛୁ  । ଫଳରେ ଅନେକ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତିକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି  । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚାଲିଥିଲା  । କିନ୍ତୁ ସମ୍ପ୍ରତି କେତେକ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକମାନେ ଏହି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି  । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ର ୭୫ ମିଟର ପରିଧି ଭିତରେ ଥିବା ବିପଦଶଙ୍ଖୁଳ ଓ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣକୁ ସରକାର ଭୂମିସାତ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିବାବେଳେ କେତେକ ସାଧୁ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁମାନେ ବିରୋଧାଭାସ ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି  । ସେମାନେ ପୁରୀରେ ଥିବା ମଠଗୁଡ଼ିକର ନିରାପତା ଓ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି  । କେତେକ ସରକାରୀ ବିରୋଧୀ ଶକ୍ତି ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଏଭଳି ଯୁକ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଧୂମ ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି  ।

    ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥାଟି ହେଉଛି, ଯେଉଁମାନେ ଏବେ ମଠ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ କେବେବି ସେହି ମଠ ପରିଦର୍ଶନ କରିନାହାନ୍ତି  । ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମିରେ ସ୍ନାନର ମଜା ନେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ତଥାକଥିତ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନଙ୍କ ମନରେ ହଠାତ ଏବେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚେତନା ପ୍ରବେଶ କରିଛି  । ତେବେ ଏମାର ମଠ ଓ ଅନ୍ୟ ମଠଗୁଡ଼ିକ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ଅଂଶବିଶେଷ ବୋଲି ଆମେ ସମସ୍ତେ ସ୍ୱୀକାର କରୁଛୁ  । କିନ୍ତୁ ବିଗତ ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ଏଇସବୁ ମଠର ଗତିବିଧିକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କଲେ ସତରେ କ’ଣ ମଠଗୁଡ଼ିକ ଏବେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚେତନା ଓ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ନିଜର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଉତର ହେଉଛି ନା  । ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚେତନା ଅପେକ୍ଷା ବ୍ୟବସାୟିକ ସମୃଦ୍ଧି ଉପରେ ମଠଗୁଡ଼ିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଏ  । ମଠଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବସାୟିକରଣ କରିବାକୁ କ’ଣ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁମତି ଦେଇଛି କି ? ଏଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଆମେ ସେହି ବାକ୍ୟବୀର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କୁ ହିଁ ପଚାରିବାକୁ ଶ୍ରେୟସ୍କର ମଣୁଛୁ  । ମଠ ଭିତରେ ଜୋତା ଦୋକାନ ଓ ଜୋତା ଷ୍ଟାଣ୍ଡ କରିବା କେତେଦୂର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ? ଏସବୁ ମଠର ପବିତ୍ରତାକୁ ନଷ୍ଟ କରୁନାହିଁ କି ? ବାସ୍ତବରେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଏସବୁ ମଠ ଅଭିପ୍ରେତ  । କିନ୍ତୁ ସମ୍ପ୍ରତି ମୌଳିକ ଧର୍ମରୁୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ମଠଗୁଡ଼ିକ ବାଣିଜି୍ୟକ ଲାଭ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ କରିଛନ୍ତି  । ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯେଉଁ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି, ସେଥିରେ ମଠଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାର ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟ ଆଦୌ ନାହିଁ  । ବରଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଡେଣା ମେଲାଇଥିବା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଭୂମିସାତ କରିବା ହିଁ ପ୍ରମୁଖ ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟ ରହିଛି  । ଯାହାଫଳରେ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ଅଗଣିତ ଭକ୍ତମାନେ ଶ୍ରମନ୍ଦିରର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚେତନାରେ ବଶୀଭୂତ ହେବା ସହ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଅଭିଭୂତ ହୋଇପାରିବେ  ।

    ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ ଅନେକ ଲୋକ ମଠର ସ୍ଥିତି ଓ ଅବସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି  । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ କାୟାବିସ୍ତାର କରିଥିବା ମଠଗୁଡ଼ିକଯେ, ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା ତାହା ଏବେ ଅନେକ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି  । ବଡ଼ ବଡ଼ ହୋଡର଼୍ିଂ ଓ ବୋଡର଼୍ ଭିତରେ ସତେଯେମିତି ମଠ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲା  । ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଏସବୁ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ମଠଗୁଡ଼ିକ କେତେ ଆୟ କରୁଥିଲା, ତାହା କେଉଁବାଟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିଲା, କିଏ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିଲେ ତାହାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଗୋଚର  । ଏହାର ଅଡ଼ିଟ ମଧ୍ୟ ହୁଏ ନାହିଁ  । ମଠଗୁଡ଼ିକର ଉନ୍ନତି ନେଇ ବି ମଠାଧିଶ ବା ମଠ ମହନ୍ତମାନେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେନାହିଁ  । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅତୀତରେ ସରକାର ମଠର ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ  । ଅତୀତରେ ମଠଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ କେବେ ସାଧୁସନ୍ଥ ସମ୍ମେଳନ କରିବାର ବି ନଜିର ନାହିଁ  । କିନ୍ତୁ ହଠାତ ଏହି ସବୁ ସାଧୁସନ୍ଥଙ୍କ ଆର୍ବିଭାବ ପଛରେ କୌଣସି ନିଘନ ରହସ୍ୟ ଥିବା ମନେହୁଏ  ।

    SUJIT SUNDARAY

    GADAMANATIR,KHURDA

    Maximum 500 characters

    ????????? View all

    Find Us on Facebook