Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଦେଶ ବିଦେଶ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ‘ମୁଁ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ବଂଶଜ’

    Share on :
    Date: Aug 12, 2019    Views: 17


    ଜୟପୁର : ସୁପି୍ରମକୋର୍ଟରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣୀ ସମୟରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କର କୌଣସି ବଂଶଧର ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଅଛନ୍ତି କି ବୋଲି କୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ।
    ଏବେ ଏହାର ଜବାବରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଜୟପୁର ରାଜପରିବାର ସଦସ୍ୟ ତଥା ବିଜେପିର ସାଂସଦ ଦୟା କୁମାରୀ ନିଜକୁ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ବଂଶଜ ବୋଲି ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେ ପୁରାଣ ପୋଥିରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ଏବଂ କିଛି ପ୍ରାଚୀନ ଦସ୍ତାବିଜ ଆଧାରରେ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦୃଢେ଼ାକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଜୟପୁର ରାଜପରିବାର ହେଉଛି କଛୱାହା ବଂଶର । ଏହି ବଂଶକୁ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପୁତ୍ର କୁଶଙ୍କ ନାମ ଅନୁସାରେ କୁଶୱାହା ବଂଶ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ସେ ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରାଚୀନ ଦସ୍ତାବିଜ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ କ୍ରମାନୁସାରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ବଂଶଜମାନଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୬୨ତମ ସ୍ଥାନରେ ମହାରାଜା ଦଶରଥ, ୬୩ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଭଗବାନ ରାମ, ୬୪ତମ ସ୍ଥାନରେ କୁଶ, ୨୦୯ ତମ ସ୍ଥାନରେ ସୱାଲ ଜୟସିଂହ ଏବଂ ୩୦୬ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ମହାରାଜା ଭବାନୀ ସିଂଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ମହାରାଜ ଭବାନୀ ସିଂ ହେଉଛନ୍ତି ଦୟାକୁମାରୀଙ୍କ ପିତା । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜୟପୁର ଏକଦା ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ପୁଅ କୁଶଙ୍କର ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ରହିଥିଲା । ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ପୂର୍ବତନ ମହାରାଜା ଭାବନୀ ସିଂହ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ସ୍ୱରୂପ ମାନଚିତ୍ର ଏବଂ ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବିଜ କୋର୍ଟରେ ଦାୟର କରିଥିଲେ ।

    Maximum 500 characters

    ଦେଶ ବିଦେଶ View all

    Find Us on Facebook