Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

Kanhu ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ବାଧୀକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲେ ନରସିଂହ

2020 ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ଗାଁକୁ ପାଇପ ଯୋଗେ ପାନୀୟ ଜଳ

ସୁରୁଖୁରରେ ଚାଲିଛି ବିଧାନସଭା

banner

ସଂସ୍କୃତି

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ପୁସ୍ତକ ପ୍ରେମୀ ଦିବସ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Aug 9, 2019    Views: 139

    ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୯ ତାରିଖରେ ‘ପୁସ୍ତକ ପ୍ରେମୀ ଦିବସ’ ପାଳନ କରାଯାଏ । ସହସ୍ରାଧିକ ବର୍ଷ ତଳେ ମଣିଷ ଲେଖିବା ଶିଖିଥିଲେ । ତେବେ, ଜୋହାନ ଗୁଟେନବର୍ଗ ମୁଦ୍ରଣ ଯନ୍ତ୍ର ଉଦ୍ଭାବନ କଲା ପରେ ପଞ୍ଚଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ପୁସ୍ତକର ଜନ୍ମ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତାଳପତ୍ର ପୋଥି, ବାଉଁଶ ପୋଥି ଆଦିରେ ପ୍ରଚଳିତ ଥିଲା । କାଗଜ ପୁସ୍ତକର ଆଦୃତ ସହ ତାଳପତ୍ର ପୋଥିର ପ୍ରଚଳନ କ୍ରମଶଃ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ଗୁଟେନବର୍ଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୁଦି୍ରତ ‘ବାଇବେଲ’ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ପୁଚ । ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଔପନ୍ୟାସିକ ମାର୍ସେଲ ପୁସତଙ୍କ ‘ଇନ ସର୍ଚ ଅଫ ଲସଟ ଟାଇମ୍’ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଉପନ୍ୟାସ । ଏହା ତେର ଖଣ୍ଡ ବିଶିଷ୍ଟ ଏବଂ ଶବ୍ଦ ସଂଖ୍ୟା ତେର ଲକ୍ଷ । ସବୁଠାରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ବହି ‘୧୬୪୦ ବେ ପାମ୍’ । ୨୦୧୩ ରେ ଏହା ୧.୪୨ କୋଟି ଡଲଶରରେ ନିଲାମ ହୋଇଥିଲା । ବୃହତ୍ତମ ବହି ‘ଦ କ୍ଲେଙ୍କା ଆଟଲାସ’  । ଏହାର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରସ୍ଥ ଯଥାକ୍ରମେ ୧.୭୫ ମିଟର ଏବଂ ୧.୯୦ ମିଟର । ଟାଇପ ରାଇଟରେ ରଚନା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଉପନ୍ୟାସ ମାର୍କ ଟ୍ୱେନଙ୍କ ‘ଦ ଆଡଭେନଚର ଅଫ ଟମାସ ସଏର’ । ୧୮୮୯ ରେ ପ୍ରକାଶିତ, ମାର୍କିନ, ଲେଖିକା ଏଲିସ ବ୍ରାଉନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ଉପନ୍ୟାସ ‘ଫୁଲସ ଅଫ ନେଚର’ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ‘ବେଷ୍ଟ ସେଲର’ ।

    Maximum 500 characters

    ସଂସ୍କୃତି View all

    Find Us on Facebook