Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ଆତ୍ମରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଜେଡି ନାଗରିକତା ବିଲକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି: ନିରଞ୍ଜନ

ବାରବାଟୀରେ କ୍ରିକେଟ ଟିକଟ ପାଇଁ ପରିଚୟପତ୍ର ଜରୁରୀ: ଓସିଏ

ନାଗରିକତା ବିଲକୁ ବିଜେଡିର ସମର୍ଥନ

ନୂଆ ବର୍ଷକୁ କମିବ ପିଆଜ ଦର: ରଣେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାଇଁ

ନାଗରିକ ସଂଶୋଧନ ବିଲ ଆଗତ ସପକ୍ଷରେ ୨୯୩ ଭୋଟ

୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ସରିବ ଖଣି ନିଲାମ: ଖଣିମନ୍ତ୍ରୀ

ଧରାପଡ଼ିଲେ ୪ ନକଲି ଶିକ୍ଷକ

ପିଆଜ ଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ବୈଠକ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରେ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ

ପୁରୀ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାରେ ଆଉ ୨ ଗିରଫ, ମୋଟ ଗିରଫ ସଂଖ୍ୟା ହେଲା ୬

ଲୋକସଭାରେ ନାଗରିକ ସଂଶୋଧନ ବିଲ ଆଗତ କଲେ ସ୍ୱରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା

କାଳିଆ ହିତାଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଙ୍କ ବୋହୂ

ନିଖୋଜଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଠାବ

banner

ଅର୍ଥନୀତି

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଅର୍ଥନୀତି, ସପ୍ତମକୁ ଖସିଲା ଭାରତ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Aug 3, 2019    Views: 129

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ସରକାର ଭାରତକୁ ଆସନ୍ତା ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାରର ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ କରିବା ନେଇ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି  । ଏଥିନେଇ ବଜେଟ୍ରେ ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ନିମ୍ନମୁଖୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ୨୦୧୮ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିଶ୍ୱର ବଡ଼ ଅର୍ଥନୈତିକ ମହାଶକ୍ତିର ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଭାରତ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସିଆସିଛି । ଏହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭାରତ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୮ ରେ ଏହା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସିଯିବା ଏବେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ।
    ଏହି ତାଲିକାରେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା, ଚୀନ ଏବଂ ଜାପାନ ଯଥାକ୍ରମେ ପ୍ରଥମ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ଅର୍ଥନୀତି ଆକାର ସର୍ବାଧିକ ୨୦.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଚୀନ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଆକାର ୧୩.୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଏବଂ ଜାପାନ ଅର୍ଥନୀତିର ଆକାର ପାଖାପାଖି ୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ରହିଛି । ଏମାନଙ୍କ ପଛକୁ ଜର୍ମାନୀ ୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଜିଡିପି ସହିତ ଚତୁର୍ଥ, ବିଟ୍ରେନ ୨.୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଜିଡିପି ସହିତ ପଞ୍ଚମ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସ ୨.୭୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଜିଡିପି ସହିତ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।
    ତେବେ ୨୦୧୮ ରେ ଭାରତ ଜିଡିପି ଆକାର ୨.୭୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ରହିଛି । ଫଳରେ ଭାରତ ସପ୍ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିଛି । ୨୦୧୭ରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ୨.୬୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ରହିଥିଲା ।
    ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି କି୍ରସିଲ ଭାରତର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନେଇ ସେତେଟା ଆଶାବାଦୀ ନାହିଁ । ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରେ ଏଥିରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣି ୬.୯ ପ୍ରତିଶତକୁ କମାଇ ଦେଇଛି । ଜୁନ୍ରେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା କମ୍ ରହିବା ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ମନ୍ଥରତା  ଆଦି କାରଣରୁ ଏଭଳି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଲା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆଉ କେତେ ତଳକୁ ଖସିବ ସେ ନେଇ କିଛି ଜଣାପଡ଼ୁନାହିଁ । ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମ୍ବଳ ନଥିବାରୁ ଭାରତର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ଉପରକୁ ନେବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ନିବେଶ ଯୋଗାଡ଼ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଖୁବ କମ୍ । ତେବେ ନିକଟରେ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କେତେକ ସଂସ୍କାର ଧର୍ମୀ ପଦକ୍ଷେପର ସୁଫଳ ମଧ୍ୟମ ଅବଧିରେ ଯାଇ ମିଳିବ । କିନ୍ତୁ ତାହା କେତେ ପ୍ରଭାବୀ ହେବ ତାହା ହିଁ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ବୋଲି କି୍ରସିଲର ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଧର୍ମକୃତି ଯୋଶୀ କହିଛନ୍ତି । କେବଳ କି୍ରସିଲ ନୁହେଁ ଏଡିବି ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାବୃକ୍ତି କରିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏପି୍ରଲରେ ଏସୀୟ ବିକାଶ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏଡିବି) ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଯେଉଁ ଆକଳନ କରିଥିଲା ଜୁଲାଇରେ ତାହାକୁ କମାଇ ଦେଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଭାରତର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୭.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ । ତେଣୁ ଭାରତକୁ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଡଲାର ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ଯେଉଁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ସବୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସମର୍ଥନ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମତରେ ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ।

    Maximum 500 characters

    ଅର୍ଥନୀତି View all

    Find Us on Facebook