Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଛତିଶଗଡ଼ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ

ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୨ ମୃତ

୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଧାନ ପାଉଁଶ

ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ବର୍ଷିଲେ ଶରତ

ଏନକାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ଗୁରୁତର

ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରୁ ଉଚ୍ଛେଦ ଜାରି ରହିବ: ବିଏମସି କମିଶନର

ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି, ଓଡ଼ିଶାର ଇନିଂସ ବିଜୟ

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଆଗତ ହେଲା ନାଗରିକତା ବିଲ

ଭଉଣୀ ଗାଳି ଦେଲା ବୋଲି ନିଜ ଦେହରେ ନିଅାଁ ଲଗାଇ ଦେଲା ନବମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର

ଟଙ୍କା ପାଇଁ ହାଣିଲେ, ବାଇକ ଲୁଟିନେଲେ

ଉଠା ଦୋକାନୀଙ୍କ ତାଲିକା ମିଳିବା ପରେ ଥଇଥାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ

banner

ରାଜନୀତି

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଓଡ଼ିଶା ବିରୋଧରେ ଆଉ ଏକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Aug 2, 2019    Views: 109

    ଭୁବନେଶ୍ୱର:  ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପଣ୍ୟାଗାର ନିଗମର ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ପାଟନାକୁ ଉଠାଇ ଦିଆଯିବ । ପାଟନା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଏହାର ମିଶ୍ରଣ ହେବ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଭଳି ଏକ ବିବାଦୀୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଲାଗି ଦାବି ହୋଇଛି । 
    ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପଣ୍ୟାଗାର ନିଗମର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ପାଟନାରେ ଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ମିଶ୍ରଣ ପାଇଁ ଗତ ୨୬ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ମିଶ୍ରଣ ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଟନାକୁ ଉଠିଯିବ ଏବଂ ଏହା ଗୋଟିଏ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଏହା ପାଟନା ଆଞ୍ଚଳିକ ପଣ୍ୟାଗାର ରୂପେ ନାମିତ ହେବ । ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଟନାରେ ରହିବ ଏବଂ ଏହା ଅଧୀନରେ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟ ରହିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କୋଠାକୁ ମଧ୍ୟ ଭଡ଼ାରେ ଦିଆଯିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସନ୍ତା ୧୫ ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।
    କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକି୍ରୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁଁ କେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଯେ ପାଟନାକୁ ଉଠିଯିବ ତାହା ନୁହେଁ, ଓଡ଼ିଶାରେ ଲାଭରେ ଚାଲିଥିବା ପଣ୍ୟାଗାର ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରକୁ ଠେଲି ହୋଇଯିବ । କାରଣ ପାଟନା ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଗମ ବିପୁଳ କ୍ଷତିରେ ଚାଲୁଛି । 
    ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୧୯୯୦ ରେ ପାଟନା ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ପଣ୍ୟାଗାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ୮ଟି ପଣ୍ୟାଗାର ଥିଲା । ୨୮ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏହା ଲାଭ ଅର୍ଜନ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଫଳରେ ଏହା ୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହୋଇ ୨୧ଟି ପଣ୍ୟାଗାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇପାରିଛି । ଏଥିରେ ୧୪୦ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି । ୩୫୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଓଡ଼ିଶାରେ ପଣ୍ୟାଗାର ଲାଭରେ ଚାଲିଛି । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ପାଟନାରେ ଥିବା ୧୯ଟି ପଣ୍ୟାଗାର ଥିଲା ଏବେ ବି ସେହି ୧୯ରେ ରହିଛି । କ୍ଷତିରେ ଚାଲିଥିବା ପାଟନା ପଣ୍ୟାଗାରରେ ମାତ୍ର ୭୦ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି । ୧.୭୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ପଣ୍ୟାଗାର ୨୮ ବର୍ଷ ଧରି ଉଧେଇ ପାରୁନି ।
    ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର କେଉଁ ନ୍ୟାୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଣ୍ୟାଗାରକୁ ପାଟନା ପଣ୍ୟାଗାର ସହିତ ମିଶାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି ତାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲାଣି । ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଏହି ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଏକାଠି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ତାହା ହେଲେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନ ହେବ କାହିଁକି?
    କେନ୍ଦ୍ରର ଏଭଳି ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଯୋଗୁଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଥିବା ପଣ୍ୟାଗାର ବେପାର ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଲାଣି । ନିଗମର କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଲାଗି ଦାବି ହେଉଛି ।

    Maximum 500 characters

    ରାଜନୀତି View all

    Find Us on Facebook