Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଯୋଜନା ଓ ବିକାଶ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ପୋଲାଭରମ ପ୍ରକଳ୍ପ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ଆରମ୍ଭ

    Share on :
    Date: Aug 11, 2018    Views: 269

    ମାଲକାନଗିରି: ଗୋଟିଏ ଦିଗରେ ମହାନଦୀ ବିବାଦ ଚାଲୁ ରହିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ପୋଲାଭରମ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି । ଉଭୟ ମହାନଦୀ ଓ ପୋଲାଭରମକୁ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ଷତି ହେଉଥିବା କୁହାଯାଉଥିବାବେଳେ ପ୍ରକୃତରେ କେତେ କ୍ଷତି ହେଉଛି ତାହା ସଠିକ ଜଣାପଡ଼ୁନାହିଁ । ତେବେ ତଥ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସାନି ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । 
    ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଦେ୍ର୍ଧଶକ୍ରମେ ଗତ ମାସକ ତଳେ ସର୍ଭେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ୨୦ ଜଣିଆ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ମୋଟୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି । ୨୦ ଜଣକୁ ନେଇ ୪ଟି ଟିମ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦ଟି ଗାଁରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ଚାଲୁ ରହିଛି । ଏମଭି-୭୯ ପୋଟେରୁ ଜଳ ସମ୍ପଦ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୫ ଜଣିଆ ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇ ମୋଟୁ ଓ  ଏହାର ଆଖପାଖ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ଗସ୍ତ କରି ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି । କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ ଚିହ୍ନ ଦିଆଯାଇଛି । ଭୁବେନଶ୍ୱରରୁ ଆସିଥିବା କିଛି ଅଧିକାରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଯନ୍ତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଥିବା ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରୁ ବୁଲି ଯାଞ୍ଚ କରି ମାର୍କିଂ କରିଥିଲେ । ମାସକ ତଳେ ୨୦ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚିହ୍ନ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଆଉ କେତେ ଜମି କ୍ଷତି ହେବ ତାକୁ ମଧ୍ୟ ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । 

    Maximum 500 characters

    ଯୋଜନା ଓ ବିକାଶ View all

    Find Us on Facebook