Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଆମ ଭାଷା ଆମ ସାହିତ୍ୟ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ୨୦୦୬ରେ ଫେଲ ମାରିଥିଲା ମମତାଙ୍କ ଚାଲ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Mar 13, 2021    Views: 4133

    ୨୦୦୬ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏନଡ଼ିଏର ସହଯୋଗୀ ଥିଲେ  । ସେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିଲା ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କ ସରକାର  । ମମତାଙ୍କ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଥିଲା ଏନଡ଼ିଏର ସହଯୋଗୀ  ।  ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ମମତା ବିଜୟୀ ହେବା ପାଇଁ ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିଲେ ବି ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ  ।

    ୨୦୦୬ରେ ପାଂଚଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା  । ଅପ୍ରେଲ ୧୭ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ଅପ୍ରେଲ ୨୨ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ଅପ୍ରେଲ ୨୭ରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ମେ’ ୩ରେ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓ ମେ’ ୮ରେ ପଂଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା  ।

    ତେବେ ନିର୍ବାଚନରେ ସିପିଆଇଏମ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବାମମେଂଟ ସରକାର ବାଜିମାତ କରିଥିଲା  । ବୁଦ୍ଧଦେବ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ପୁଣିଥରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ  । କ୍ରମାଗତ ବାଜିମାତ କରି ବିଶ୍ୱରେ ସିପିଏମ ରେକଡର଼୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା  । ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପଦ୍ଧିତରେ କୌଣସି ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ଏତେ ବର୍ଷ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାର ନଜିର ବିଶ୍ୱରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା  । 

    ନିର୍ବାଚନରେ ବାମମେଂଟ ୨୩୩ ଆସନରେ ବାଜିମାତ କରିଥିଲା  । ସିପିଏମ ୧୭୬, ଏଆଇଏଫବି ୨୩, ଆରଏସପି ୨୦, ସିପିଆଇ ୮ ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ  । ଯେତେବେଳେକି ଏନଡ଼ିଏ ୩୧ ଆସନ ପାଇପାରିଥିଲା  । ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ୩୦ ଆସନ ପାଇଥିବାବେଳେ ଜେକେପି ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିଥିଲା  । ବିଜେପି କିନ୍ତୁ ଖାତା ଖୋଲିପାରିନଥିଲା  । ଅପରପକ୍ଷରେ ଉପା ୨୬ ଆସନରେ ଜିତି ପାରିଥିଲା  । କଂଗ୍ରେସକୁ ୨୧, ଜିଏନଏଲଏଫ ୩ ଓ ଅନ୍ୟ ଦଳ ୨ ଆସନ ପାଇଥିଲେ  ।
     

    Maximum 500 characters

    ଆମ ଭାଷା ଆମ ସାହିତ୍ୟ View all

    Find Us on Facebook