May 23, 2018
Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଆପଣଙ୍କ ମତ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଘାରିଛି ଭାଇରାଲ ଭିଡ଼ିଓ ଡର

    Share on :
    Date: Mar 17, 2018    Views: 775

    ପ୍ରଭାତ କୁମାର ବେହେରା
    ଯାଦୁ କି କାଛ କୁଣ୍ଡିଆ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ କୁଣ୍ଡେଇବାକୁ ଭଲ ଲାଗେ  । ହେଲେ ପରେପରେ ଯେଉଁ ଜଳାପୋଡ଼ା ହୁଏ ତାହା ବହୁତ କଷ୍ଟ ଦେଇଥାଏ  । ଏବେ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ପ୍ରେମିକ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି  । ଭିଡ଼ିଓ ସୁଟିଂ କରିବା ବେଳେ ପ୍ରେମିକ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମନ ଯେମିତି କୁତୁକୁତୁ ହୋଇଥାଏ ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ସେମିତି ମନ ଦୁକୁଦୁକୁ ହେଉଛି  । ଭାଇରାଲ ଫିଭର ଭଳି ଭାଇରାଲ ଭିଡ଼ିଓ ଏବେ ରୋଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲାଣି କହିଲେ ଅତୁ୍ୟକ୍ତି ହେବନାହିଁ  । କିଛିଦିନ ତଳେ ଏଡ଼ସ ଯେମିତି ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ଏବେ ତାହାଠୁ ବଡ଼ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏହି ଭିଡ଼ିଓ  । ବିଶେଷକରି ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ମୁହୂର୍ତର ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଟେନସନ ଦେଇଛି  । କାହାର ଜୀବନ ଯାଉଛି ତ କିଏ ଘରେ କତରା ଯାକି ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛି  । ଏହାକୁ କିଭଳି ରୋକାଯିବ ? କିଭଳି ଜନଜୀବନ ଓ ସମ୍ମାନର ସୁରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ ସେନେଇ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନୀତି ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ସାମାଜିକ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି  । ଖାଲି ଓଡ଼ିଶା ନୁହେଁ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଥିବାସ୍ଥଳେ ଏହାକୁ  କିଭଳି ରୋକାଯିବ ସେନେଇ ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରୁନାହିଁ  ।

    ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଏନେଇ ଆୟୋଜିତ ଏକ କର୍ମଶାଳାରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି, ଏବେ ପବନ ହିଁ ଦେଶକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛି କହିଲେ ଅତୁ୍ୟକ୍ତି ହେବନାହିଁ  । ପବନର ତରଙ୍ଗରେ ଜଣେ ଚଟାପଟ ନିଜ ବାର୍ତ୍ତା ଅଳ୍ପ କେଇ ସମୟରେ ଅନ୍ୟକୁ ପଠାଇ ପାରୁଥିବାବେଳେ କେଇ ମିନିଟ୍ ଭିତରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବି ଦେଣ ନେଣ ହୋଇପାରୁଛି  । ଥରେ କଥା ପବନ ହାତକୁ ପଳାଇବା ପରେ ତାହାକୁ ରୋକିବା ଯେମିତି ମୁସ୍କିଲ ଠିକ୍ ସେମିତି ଭାଇରାଲ ଭିଡ଼ିଓ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି  । ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ବା ୱେବସାଇଟ୍ରେ ଏହା ପଡ଼ିଯିବା ମାତ୍ରେ ଚଟାପଟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଚି ଯାଉଛି  । ଦ୍ୱିତୀୟ କଥାଟି ହେଉଛି ଏବେ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ଯୁବପୀଢ଼ିଙ୍କ ହାତରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ ରହିଥିବାବେଳେ କମ୍ ଦାମରେ ଇଂଟରନେଟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି  । କୋଟି କୋଟି ହ୍ୱାଟସଆପ ଗ୍ରୁପ୍ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଫେସବୁକ ଗ୍ରୁପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଳ୍ପ କେଇ ସେକେଣ୍ଡରେ ଏହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଯାଉଛି  । ନିଜର ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲର ଅନେକ ସମୟ ପରେ ପୀଡ଼ିତା ବା ପୀଡ଼ିତ ଜାଣିବାକୁ ପାଉଛି  । ସେତେବେଳକୁ ଇଂଟରନେଟ ବଜାରରେ ଇଜ୍ଜତ ନିଲାମ ହୋଇଯାଉଛି  । ଯଦି ବା ସାଇବର ସେଲ ଜରିଆରେ ସାଇଟରୁ ଏହାକୁ ଉଠାଇ ନେବା ସମ୍ଭବପର ହେଉଛି ତେବେ ମୋବାଇଲର ଡାଉନଲୋଡ଼ ଭିଡ଼ିଓ କାଟିବାର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ  । ଅର୍ଥାତ୍ ଗାଏମୋଟ୍ କହିଲେ ଏହାକୁ ରୋକିବାର କୌଣସି ବି ବାଟ ନାହିଁ  । ଏଥିପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବାଟ ହେଉଛି ଜନସଚେତନତା  ।  

    ବିଶେଷକରି ପ୍ରେମିକ ଓ ପ୍ରେମିକାମାନେ ଏଥିପ୍ରତି ଯଥେଷ୍ଟ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଦରକାର  । ଜଣେ ଜଣଙ୍କୁ ଯେତେ ଭଲ ପାଉ ପଛେ ସ୍ୱାର୍ଥ ହିଁ ମଣିଷକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥାଏ  । ଏହା ହିଁ ମଣିଷର ସହଜାତ ପ୍ରବୃତି  । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହ୍ୱାଟସଆପ୍ ମେସେଜ ହେଉକି ଫେସବୁକ୍ ଚାଟ ଅବା ଆଇଏମଓ ଭିଡ଼ିଓ କଲିଂ  । ଏଥିରୁ ବିରତ ରହିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି  । କାହିଁକିନା ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମେ ଶାଳୀନତାର ସହ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ଏହି ସମ୍ପର୍କ ଧିରେଧିରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣରେଖା ଟପି ଯାଇଥାଏ  । ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ ଉଭୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଉଥିବାରୁ ଏଭଳି ସାମାଜିକ ବିଲକ୍ଷଣମାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି  । ଏଥିପ୍ରତି ଯୁବବର୍ଗ ସଚେତନ ନହେଲେ ଆପଣା ହସ୍ତେ ଜିହ୍ୱାଚ୍ଛେଦୀ କେବା ଅଛି ତା’ର ପ୍ରତିବାଦୀ ଭଳି ଅବସ୍ଥା ହେବା ଥୟ  ।

    Maximum 500 characters

    ଆପଣଙ୍କ ମତ View all

    Find Us on Facebook