May 21, 2018
Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ଆମ ଭାଷା ଆମ ସାହିତ୍ୟ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାତୃଭାଷା ଦିବସ

    Share on :
    Date: Feb 21, 2018    Views: 133

    ଜାତି ସଂଘର ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୧ ତାରିଖକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାତୃଭାଷା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି  । ଐତିହ୍ୟ-ସଂସ୍କୃତି-ପରମ୍ପରା ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମାତୃଭାଷା ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ମାଧ୍ୟମ  । ମାତୃଭାଷାକୁ ଉପେକ୍ଷା କରି କୌଣସି ଜାତି ବଡ ହୋଇନାହିଁ କି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ  । ଏ ବାବଦରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏହି ଦିବସ ପାଳନର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ  । ଫେବୃଆରୀ ୨୧କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାତୃଭାଷା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ୟୁନେସ୍କୋ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୯୯ରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା  । ଯାହାକୁ ଅବିଳମ୍ବେ ଜାତିସଂଘ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା  । ଫେବୃଆରୀ ୨୧ ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିବସ । ୧୯୫୨ରେ ଏହି ଦିନରେ ମାତୃଭାଷାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୁଲିସ ଗୁଳିର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶର ଏକାଧିକ ମାତୃଭାଷା ପ୍ରେମୀ ବଙ୍ଗଲା ଭାଷୀ ଛାତ୍ର ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ । ବଙ୍ଗଲାଦେଶର ଜନ୍ମ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବ-ପାକିସ୍ଥାନର ଅଧିକାଂଶ ନାଗରିକ ଥିଲେ ବାଙ୍ଗଲାଭାଷୀ । ପାକିସ୍ଥାନ ସରକାର ପୂର୍ବ-ପାକିସ୍ଥାନୀଙ୍କ ଉପରେ ବଳ ପୂର୍ବକ ଉର୍ଦ୍ଧୂ ଭାଷା ଲଦିଦେବାରୁ, ଆନେ୍ଦାଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା  । ଆନେ୍ଦାଳନ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ପୁଲିସ୍ ଢାକା ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ନିକଟରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବାରୁ ଏକାଧିକ ଭାଷାପ୍ରେମୀଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା । ମାତୃଭାଷାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉକ୍ତ ପ୍ରାଣବଳୀ ଅନନ୍ୟ-ଅସାଧାରଣ । ତେଣୁ ଉକ୍ତ ଦିନକୁ ଚିର ଦିନ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାତୃଭାଷା ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ନିଷ୍ପତି ନିଆଯାଇଥିଲା ।            

    Maximum 500 characters

    ଆମ ଭାଷା ଆମ ସାହିତ୍ୟ View all

    Find Us on Facebook