Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

Kanhu ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ବାଧୀକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲେ ନରସିଂହ

2020 ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ଗାଁକୁ ପାଇପ ଯୋଗେ ପାନୀୟ ଜଳ

ସୁରୁଖୁରରେ ଚାଲିଛି ବିଧାନସଭା

banner

ସଂସ୍କୃତି

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ଶିବରାତ୍ରିର ମହାତ୍ମ୍ୟ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: Feb 14, 2018    Views: 1183

    ମହା ଶିବରାତ୍ରି ଏ ଦିବସର ମହତ୍ୱ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା । ମହାଭାରତର ଶାନ୍ତି ପର୍ବତ କଥା । ଶରଶଯ୍ୟାରେ ପିତାମହ ଭୀଷ୍ମଙ୍କ ତୁଣ୍ଡରେ ରାଜା ଚିତ୍ରଭାନୁଙ୍କ କାହାଣୀ  । ଇଷ୍ଠାକୁ ବଂଶର ରାଜା ଜମ୍ବୁଦୀପର ଶାସକ ପନôୀ ଶିବରାତ୍ରି ବ୍ରତ ପାଳନ କରିଥିଲେ  । ଋଷି ଅଷ୍ଟାବକ୍ର ହଠାତ୍ ସେଠାରେ ପହଂଚି ବ୍ରତପାଳନ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ  । ରାଜା ଚିତ୍ରଭାନୁ ଥିଲେ  । ଅଷ୍ଟାବକ୍ରଙ୍କୁ ପୂର୍ବଜନ୍ମର ବୃତାନ୍ତି ବଖାଣିଲେ । ସେ ପୂର୍ବଜନ୍ମରେ ଥିଲେ ଜଣେ ଭିକାରୀ  । ନାଁ ଥିଲା ସୁସ୍କାର ଶିକାର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯିବାକୁ ପଡେ଼  । ଦିନେ ରାତି  ହୋଇଗଲା । ଫେରି ପାରିଲେନି ସୁସ୍କାର ଘରକୁ  । ରାତିରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଲେ ଲକ ବେଲଗଛ ଡ଼ାଳରେ ରାତିର ଘନ ଅନ୍ଧକାର ଓ ହିଂସ୍ରଜନ୍ତୁଙ୍କ ଚିକôାରରେ ସୁସ୍କର ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଲେ  । ଜୀବନ ବିକଳରେ ବେଲଗଛର ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ଛିଣ୍ଡାଇ ତଳେ ପକେଇବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଆଖିରୁ ଝରିପଡ଼ୁଥିଲା ଧାର ଧାର ଲୁହ  । ବୃକ୍ଷତଳେ ସୁସ୍କରର ଅଜାଣତରେ ଥିବା ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ରାତସାରା ପଡ଼ୁଥିଲା ବେଲପତ୍ର ଓ ତା’ ଆଖିଲୁହ ସେଦିନ ଥିଲା ଫାଲଗୁନ କୃଷ୍ଣ ଚତୁର୍ଦ୍ଧଶୀ । ବାସ୍ ଶିକାରୀ ସୁସ୍କର ଏବେ ଏହି ଜନ୍ମରେ ରାଜା ଚିତ୍ରଭାନୁ । ଶିବଙ୍କ ନାଁ ଆଶୁତୋଷ  । ଟିକିଏ ଖୁସି ହୋଇଗଲେ ବର ଅଜାଡ଼ି ପକାନ୍ତି । ସେ ପୁଣି ଧୂର୍ଜଟୀ, ନଟରାଜ, ରୁଦ୍ର, ପଶୁପତି, ନୀଳକଣ୍ଠ,ଏବଂ ଭୂତନାଥା ଏମିତି ଅନେକ ନାଁ ତାଙ୍କର  । ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାର ଅର୍ଥ ବିଚିତ୍ର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର । ନାଁ ତ ନୁହେଁ ।  ମହାଭାବର ପରିଚୟ ସେ ମହାଯୋଗୀ, ପୁଣି ସଦା ଶକ୍ତିଯୁକ୍ତ । ଥରେ ଯୋଗମୁଦ୍ରାରେ ସମାହିତ ହୋଇଗଲେ ଅନନ୍ତ କାଳ ବିତିଯାଏ । ସେ ନିଳକଣ୍ଠ  ଜଗତର ହିତ ପାଇଁ ଗରଜକୁ ପାନ କରିନାରନ୍ତି । ସେ ପୁଣି ଅଘୋରା ଶ୍ମାଶନବାସୀ  । ପାର୍ଥôବ ସମ୍ପଦ ବୋଲି କିଛି ନାହିଁ  । ମାତ୍ର ସକଳ ପଦାର୍ଥ ତାଙ୍କରି ସର୍ଜନା  । କୁବେରକୁ  ଦେଇପାରନ୍ତି ଅଳକାଭୁବନ ମାତ୍ର ନିଜେ ନିସ୍ୱ କାର୍ପୂର, କସ୍ତୁରୀ ଗନ୍ଧରେ ଶରଧା ନାହିଁ, ପାଉଁଶ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ । ନବରନôମାଳ ନୁହେଁ, କୁସିତ -କାଦାକାର ନରଅସ୍ଥିମାଳରେ ତଥାପି ସୁନ୍ଦର ଓ ରମଣୀୟ । କେତେବେଳେ ଜଟାରେ ଗଙ୍ଗା । କାଳସର୍ପ ଅଙ୍ଗର ଭୂଷଣ ସବୁ ଅମଙ୍ଗଳ ବୋଶରେ ସର୍ବମଙ୍ଗଳର କାରଣ ସେଇ ଶିବଙ୍କର ଆଜି ପୂଜା ଶିବଭକ୍ତମାନଙ୍କ ସମର୍ପଣରେ ଶୈବକ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଚଳଚଂଳ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଚଳଚଂଳ  । ଏକାମକ୍ଷେତ୍ର ଭୁବେନେଶ୍ୱର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚରିକ୍ଷେତ୍ର ଶଙ୍ଖ, ଚକ୍ର, ଗଦା, ପଦ୍ମ ମରେ ଏକାମ୍ରକ୍ଷେତ୍ର ହେଉଛି ଗଦାକ୍ଷେତ୍ର । ମହାଯୋଗୀ ଶିବଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଳୟ  । ପୁଣି ସେ ଅଘୋରା ବଡ଼ ବିଚିତ୍ର । ମହାଯୋଗୀ ମହାଯୋଗୀ ଶିବଙ୍କ ସ୍ୱନିବାସ ତ କୈଜାସ । ଏତେ ଦୂରରେ ସେ ଆଉ ଏକ ଘର କରିବାର କାରଣ କ’ଣ ବା  ହୋଇପାରେ? ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂରାଣ ଓ ଲୋକତୁଣ୍ଡରେ ବହୁ କାହାଣୀ ରହିଛି  । ଥରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅବକାଶରେ ଶିବପାର୍ବତୀ କାଶୀଧାମରେ ବେଶ୍ କେତେକାଳ ରହିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି କୈଳାସବାସୀଙ୍କୁ ସୁଖ ଦେଇପାରିଲା ନାହିଁ । ଫେରିବାକୁ ସେମାନେ ପାର୍ଥନା କଲେ । ଶିବ ତାଙ୍କର  ଜୈନିକ ଭକ୍ତ କାଶୀରଜଙ୍କ ହାତରେ କାଶୀବାସୀଙ୍କ ଭଲମନ୍ଦ ବୁଝିବା ଭାର ଦେଇ ଫେରିଆସିଲେ କୈଳାସ । ଶିବଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଓ ଆଶିର୍ବାଦ କାଶୀରାଜାଙ୍କୁ ଅହଂକାରୀ କରିଦେଲା । ସେ ଆପଣକୁ ସର୍ବଶକ୍ତମାନ ବୋଲି ମଣିଲେ ଏବଂ ପଣ କଲେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପରସ୍ତ କରିବାକୁ  । ଏଥିପାଇଁ ସେ କୋଠର ତପସ୍ୟାରେ ବସି  ଶିବଙ୍କର ଶରଣାପନ୍ନ ହେଲେ  ।ପ୍ରିୟ ଭକ୍ତର ଏକାର୍ଗତା ମହାଯୋଗୀଙ୍କୁ ବିଚଳିତ କଲା  । ସଶରୀରରେ ଉଭା ହୋଇ ବର ମାଗି ନେବାକୁ କହିଲେ  । କାଶୀରାଜଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନା ଥିଲା, ମୁଁ ଯୁଦ୍ଧରେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରେ  ମୋତେ ଏଇ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିନ୍ତୁ ।
    କାଶୀରାଜଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ଚାଳିତ ହେଲେ ମହାଯୋଗୀ  । ମନେ ମନେ ଭାବିଲେ, ଏହା କାଶୀରାଜଙ୍କ ଅହମିକାର ଲକ୍ଷଣ  । ମାତ୍ର କଥା ଦେଇଛନ୍ତିା ଯେତେବେଳେ, ଭକ୍ତର ମନୋବା‚ା ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ  । ଉପାୟହୀନ ଶିବ ଏଥର ସର୍ତ କରିବାକୁ ରଖିଲେ କାଶୀରାଜ ଅବଶ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ କରିବେ, ମାତ୍ର ତାଙ୍କ ପଛରେ ରହିବେ  । ତାଙ୍କ ଅନୁଚରଗଣ ଏବଂ ସବା ଶେଷରେ ରହିବେ ସେ ନିଜେ । 
    ଏଥର ମହାସମର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଳଶ କାଶୀରାଜ ଓ ବିଷ୍ଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ  । କାଶୀରାଜଙ୍କ ପଛରେ ଯେ ମହାଯୋଗୀ ସକ୍ରୀୟ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଏ କଥା ଅଗୋଚର ଚହିଲା ନାହିଁ  । ସେ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ପ୍ରୟୋଗ କଲେ । ଚକ୍ରର ତେଜରେ ସମଗ୍ର କାଶୀନଗର ପୋଡ଼ି ଛାରଖାର ହୋଇଗଲା । ଚକ୍ର ଏଥର ଚାଲିଲା ସ୍ୱଂୟ ରାଜାଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ସୈନ୍ୟ ।
    ଗଲେ ଶେଷକେୁ ରାଜା ଏକାକୀ  । ପ୍ରିୟ ଭକ୍ତକୁ ସରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଶିବଙ୍କ ହାତରେ ଚକମି ଉଠିଲା ପାଶୁପତି ଅସ୍ତ୍ର ପିବତ୍ର ମହାଶିବ  । ସୁଦର୍ଶନ ଓ ପଶୁପିତ ଏବେ ମୁହାାଁମୁହିଁ  । ମୁହାଁମୁହିଁ ସଂସାରର ଦୁଇ ମହାଶକ୍ତି ବିଷ୍ଣୁ ଓ ଶିବ  । ବିଷ୍ଣୁଶକ୍ତି ପାଖରେ ଶିବଶକ୍ତି ହାର ମାନିଲା  । ଶିବ ଯୁଦ୍ଧଭୂମି ତ୍ୟାଗ କଲେ ଏବଂ ଶରଣ ପଶିଲେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଖରେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ  । ଅବୋଧ ରହସ୍ୟବୟ ଶିବଙ୍କୁ ଏ କଥା ବୁଝିବା ପାଇଁ କଷ୍ଟ ହେଲାନି  । ସେ ଲାଜ ପାଇଲେ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ମୋତେ ଏପରି ଏକ ଜାଗାରେ ରହିବା ପାଇଁ । ସୁଯୋଗ ଦିଅ,ଯେଉଁଠରେ ମୁଁ ପ୍ରସନ୍ନଚିତରେ ତୁମର ସେବା କରିପାରିବି । ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଉତର ଥିଲା- ଆପଣ ଏକାମ୍ରବନକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ତାହା ମୋର ଗୁପ୍ତ ନିବାସସ୍ଥଳ । ତମେ ସେଠାରେ କୋଟିଲିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ବା ଲିଙ୍ଗରାଜ ନାମରେ ଏକମ୍ରକ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜେ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାହାଣୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବୈଷ୍ଣବମାନଙ୍କର ସର୍ଜନା ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟ । ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ମାତ୍ର  ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ମହତ୍ୱ ହେଲା- ଏହା ଉଭୟ ବିଷ୍ଣୁ ଓ ଶିବଙ୍କ ଆରଧନାର କ୍ଷେତ୍ର  । ଏମିତି କଟିଗଲା  ପନ୍ଦର ବର୍ଷ । ମହାଯୋଗୀଙ୍କ ସହିତ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ଦେବୀ ରହିଲେ ଏକାମ୍ର କ୍ଷେତ୍ରରେ  ।    

    Maximum 500 characters

    ସଂସ୍କୃତି View all

    Find Us on Facebook