Jul 22, 2018
Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଜ୍ଞାନ

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ପିଆଜର ଉପକାରିତା

    Share on :
    Date: Dec 21, 2017    Views: 196

    ପିଆଜ, ପିଆଜ ଗଛ ଓ ପତ୍ରରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ  । 
    - ପିଲା ଶୁଖି ଯାଉଥିଲେ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଓଲି ପିଆଜକୁ କାଟି କିଛି ସମୟ ପାଣିରେ ପକାଇବା ପରେ, ସେହି ପାଣିରେ ନିୟମିତ କିଛି ଦିନ ପିଲାକୁ ଗାଧୋଇ ଦେଲେ ପିଲା ସବଳ ଓ ହୃଷ୍ଟପୃଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ  । 
    - ପିଲାର ପାଟି ଫିଟୁନଥିଲେ ନିୟମିତ କିଛି ଦିନ ପିଆଜ ଖୋଇବା ଅଭ୍ୟାସ କଲେ ପିଲାର ପାଟି ଫିଟିବ  । ପିଲା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ  । 
    - ପେଟ ବାମ୍ପି ମାରୁଥିଲେ ସମ ପରିମାଣରେ ପିଆଜ ରସ ସହିତ ଅଦାରସ ଓ ମହୁ ମିଶାଇ ଦିନକୁ ୩ ଚାମଚ କରି  ୨/୩ ଦିନ ସେବନ କଲେ ପେଟ ଫମ୍ପାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ମିଳେ  । 
    - ଅଜୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଓଲି ପିଆଜର ରସରେ ଲୁଣ ମିଶାଇ ଦିନକୁ ୨ ଥର କରି ୨/୩ ଦିନ ଖାଇଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଉପଶମ ମିଳେ  । 
    - ଅନ୍ଧାରକଣା ହୋଇଥିଲେ ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଓ ରାତିରେ ପିଆଜ ରସକୁ ସଫା କନାରେ ଛାଣି ୨ ବୁନ୍ଦା କରି କିଛି ଦିନ ଆଖିରେ ପକାଇଲେ ଅନ୍ଧାରକଣା ଭଲ ହୋଇଥାଏ  । 
    - ଶ୍ୱାସ ରୋଗ ଦ୍ୱାରା କଷ୍ଟ ହେଉଥିଲେ ନିୟମିତ ପ୍ରତିଦିନ ଅଭ୍ୟାସ କରି ଗୋଟିଏ ଓଲି ପିଆଜକୁ ଚୋବାଇ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା ଶର୍ଦ୍ଧି ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଓ ଶ୍ୱାସରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ମିଳେ  । 
    - ଦେହରେ ଚମ ଉକୁଣୀ ହେଲେ ପ୍ରତ୍ୟହ ପିଆଜ ରସ ସହିତ ଭଲ କର୍ପୂର ମିଶାଇ ଦେହରେ ମାଲିସ କଲେ କିଛି ଦିନରେ ଚମ ଉକୁଣୀ ମରିଯାଆନ୍ତି  । 
    - ଦାନ୍ତମାଢ଼ି ଫୁଲିଥିଲେ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଓଲି ପିଆଜକୁ ଅଧା ଛେଚି ଫୁଲା ସ୍ଥାନରେ କିଛି ସମୟ ଚାପି ରଖି ପରେ ପାଟି ଖୋଲି ଲାଳତକ ବାହାର କରିଦେଲେ ଦାନ୍ତମାଢ଼ି ଫୁଲା କମିଯାଏ ଓ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ  । 
    - ଶ୍ୱାସ ରୋଗ ଥିଲେ ଅଦା, ପିଆଜ ଓ କାଗେଜି ଲେମ୍ବୁ ରସ ସମାନ ଭାଗରେ ନେଇ ଅର୍ଦ୍ଧରାତ୍ରରେ ମିଶ୍ରିତ କରି ମହୁ ମିଶାଇ ଚାଟିଲେ ଶ୍ୱାସ ଦୂର ହୋଇଯାଏ  । ଏହା ଲାଗେ ଲାଗେ ୧୦/୧୫ ଦିନ କରିବା ଦରକାର  ।

    Maximum 500 characters

    ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବିଜ୍ଞାନ View all

    Find Us on Facebook