Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
banner

ସଂସ୍କୃତି

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ମାଆ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆବାହନ ପାଇଁ ସାରା ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ସବ ମୁଖର

    Share on :
    Date: Oct 5, 2017    Views: 1025


    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଶ୍ୱିନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ମାଆ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆବାହନ ପାଇଁ ସାରା ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇ ଉଠିଛି  । ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଢେଙ୍କାଳାନ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଅନୁଗୁଳ, ତାଳଚେର ଆଦି ସହର ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି । ସୁଉଚ୍ଚ ତୋରଣ, ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକମାଳା ଓ ସୁସଜ୍ଜିତ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମାଆଙ୍କ ପୂଜା ଆରାଧନା କରାଯାଉଛି । ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରରେ ୩୯ଟି ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ସାର୍ବଜନୀନ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ସୁରକ୍ଷା ଓ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସହରରେ ୧୮ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି  । ଆଜି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପୁରପଲ୍ଳୀରେ କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଳନ କରାଯାଉଛି  । କୁମାରୀ କନ୍ୟାମାନେ ନୂତନବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ ପୂର୍ବକ ବାଳ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକି ପୂଜା କରିଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାଳ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି । ପୌରାଣିକ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଦେବଦେବ ମହାଦେବ ଓ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କର ପୁତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କର ଆଜି ହେଉଛି ଜନ୍ମଦିନ  । ତେଣୁ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କ ଭଳି ସୁନ୍ଦର ଓ ସୌମ୍ୟ ବର ପାଇବା ପାଇଁ କୁମାରୀମାନେ ଏହି ଓଷା ତଥା ବ୍ରତ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

    Read more

    ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ପାଇଁ ଢେଙ୍କାନାଳ ଚଳଚଞ୍ଚଳ


     ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳର ଗଣପର୍ବ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ପାଇଁ ସହର  ସଜେଇ ହେବା ସହ ପୂଜା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରାୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପଂହଚିଛି । ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପଗୁଡିକ  ଭିନ୍ନଧରଣ ରଙ୍ଗ ଦେବାଲାଗି  ତୋରଣ, ଲାଇଟ୍ ଗେଟ୍ ଏବଂ ମଣ୍ଡପ ଆଦି ...

    Read more

    ଆଜି ଠାରୁ ପୂଜା ପାଇବେ ଧନଦାତ୍ରୀ ମା’ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ

    ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶନିବାର ଠାରୁ ଧନଦାତ୍ରୀ ମା’ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ବିଶେଷ କରି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଲାଗି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଢେଙ୍କାନାଳ, ଅନୁଗୁଳ ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସହରରେ ବ୍ୟାପକ ଆୟୋଜନ ସରିଛି । ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରରେ ରଙ୍ଗୀନ ସାଜସଜ୍ଜା ସାଙ୍ଗକୁ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ...

    Maximum 500 characters

    ସଂସ୍କୃତି View all

    Find Us on Facebook