Odia Spot News | ଓଡିଆ ସ୍ପଟ୍ ନ୍ୟୁଜ୍
BREAKING NEWS

Kanhu ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସ୍ବାଧୀକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲେ ନରସିଂହ

2020 ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ଗାଁକୁ ପାଇପ ଯୋଗେ ପାନୀୟ ଜଳ

ସୁରୁଖୁରରେ ଚାଲିଛି ବିଧାନସଭା

banner

?????????

ମୁଖ୍ୟ ଖବର

    ତୁଳସୀ ଦୁଇ ପତ୍ରରୁ ବାସେ

    Share on :
    ajab-Image
    Date: May 15, 2015    Views: 2899

    ତୁଳସୀ ଦୁଇ ପତ୍ରରୁ ବାସିଲା ଭଳି ଅନେକ ମହାପୁରୁଷ ସେମାନଙ୍କର ପିଳାବେଳର ଜୀବନରୁ ହିଁ ଜଣାପଡିଥାନ୍ତି  । ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ଖେଳିବା ସମୟରେ ମନ୍ଦିରର ଘ । ବାଜି ଉଠିଲେ ଖେଳ, ସାଙ୍ଗ-ସାଥୀ ଛାଡି ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ସୁଖାସନରେ ଆଖିବୁଜି ବସିପଡୁଥିଲେ; ବାରମ୍ବାର ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇ ନମସ୍କାର କରୁଥିଲେ କାଲୁରାମ ମେହେତାଙ୍କର ପୁତ୍ର  । ସବୁବେଳେ ମନ୍ଦିର, ପୂଜାପାଠ ଆଦିରେ ପୁଅର ମନ ମଜ୍ଜି ରହୁଥିବାର ଦେଖି ବାପା ମେହେତା ବହୁତ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଉଥିଲେ  । 

    ପୁଅକୁ ବଡ ମଣିଷକରି ସମାଜରେ ଜଣେ ଧନୀ,ମାନୀ ହିସାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରାଇବାର ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇ ବାପା ଶ୍ରୀ ମେହେତା ପୁଅକୁ ନେଇ ଚାଟଶାଳୀରେ ବସାଇଲେ  । ଗୁରଜୀଙ୍କଠାରୁ ଅକ୍ଷରସବୁ ବହୁତ କମ୍ ସମୟରେ ଶିଖିନେଇ ସେହି ଅକ୍ଷର ସାହାଯ୍ୟରେ ଶବ୍ଦ ଓ ପରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ବାକ୍ୟମାନ ଲେଖିବାକୁ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲା ସେହି ଛୋଟ ପିଲାଟି  । ପରେ ଗୁରୁଜୀ ଯେତେବେଳେ ବାରମ୍ବାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶବ୍ଦ ବା ବାକ୍ୟମାନ ଲେଖିବାକୁ କହିଲେ, ସେତେବେଳେ ପିଲାଟି କହିଲା, “ଆପଣ ମୋତେ ‘ରାମ ରାମ’ ଲେଖିବାକୁ କାହିଁକି ଦଉ ନାହାଁନ୍ତି  । ଆପଣଙ୍କୁ କ’ଣ ଭଗବାନଙ୍କ କଥା ଭଲ ଲାଗେ ନାହିଁ!” 

    ଗୁରୁଜୀ ଆଉ କହିବେ ବା କ’ଣ! ଛୋଟ ପିଲାଟିର ଏଭଳି ବୁଦ୍ଧିକୁ ଦେଖି ଗୁରୁଜୀ ଶ୍ରୀ ମେହେତାଙ୍କୁ ଡାକି ପୁଅକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ପଢାଇବାକୁ କହିଲେ  । ବାପା ନିଜ ପୁଅର ପ୍ରଖର ବୁଦ୍ଧି ଥିବାର ଜାଣି ଖୁସି ହୋଇ ପୁଅକୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବାଦଶାହଙ୍କ ଦରବାରରେ ଚାକିରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇ ଆରବୀ ଓ ଊର୍ଦ୍ଧୁଭାଷା ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଜଣେ ମୌଲବୀଙ୍କ ପାଖକୁ ପଠାଇଲେ  । ମୌଲବୀ ସେହି ଛୋଟ ପିଲାକୁ ପ୍ରଥମେ ଊର୍ଦ୍ଧୁଭାଷା ଶିଖାଇଲେ  । ତାହା ସେ ଅତିଶିଘ୍ର ଶିଖି ନେଇ କୋରାନ୍ ପଢିବାକୁ ଲାଗିଲେ  । ମୌଲବୀ ଏହା ଦେଖି ଖୁସି ହୋଇ ସେହି ଛୋଟ ପିଲାକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ନମାଜ ପଢିବାପାଇଁ କହିଲେ  । କିନ୍ତୁ ସେହି ଛୋଟ ପିଲାଟି ନମାଜ୍ ନ ପଢି କାନ୍ଥକୁ ଆଉଜି ଠିଆ ହୋଇ ରହିବାରୁ ମୌଲବୀ ପିଲାଟିକୁ ଚାହିଁ ରାଗିଯାଇ ପଚାରିଲେ, “ତୁ କାହିଁକି ଆମ ସହିତ ନମାଜ ପଢିଲୁ ନାହିଁ?” ପିଲାଟି ସ୍ମିତ ହାସ୍ୟ ଦେଇ କହିଲା, “ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ କି ନମାଜ ପଢିଥାନ୍ତି! ଆପଣ ତ ନମାଜ ପଢିବା ସମୟରେ ଘରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଛେଳିର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ହେବ ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲେ !”

    ମୌଲବୀ ଏକଥା ଶୁଣି ଚମକି ପଡିଲେ  । ‘ଆରେ ଏ ପିଲାଟି ମୋ ମନ କଥା କିପରି ଜାଣିଲା! ମୁଁ ତ ଠିକ୍ ଏହି କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲି  । ମୁଁ କଣ ଏହାର ଗୁରୁ ହେବି, ଏ ତ ମୋର ଗୁରୁ  ।’ 

    ସେହି ଛୋଟ ପିଲାଟି ହେଉଛନ୍ତି ଶିଖ୍ ଧର୍ମର ‘ଗୁରୁ ନାନକ’  ।

    Maximum 500 characters

    ????????? View all

    Find Us on Facebook